Seznam výstav v ČR http://schk.cz/kalendar-vystav-schk-2017.html Naleznete zde propozice, kde je více informací o dané výstavě a web pořádající ZO (základní organizace).
Na výstavu můžete s kočičkou s průkazem původu, ale i s domácí Mícou.
Výstav je mnoho, na různých místech a mají samozřejmě rozdílnou atmosféru. 


Jakmile si vyberete tu „svou první“ je potřeba, abyste se stali členem některé ze ZO. (Seznam ZO: http://schk.cz/zo.html) Stačí napsat na uvedený kontakt na jejich webových stránkách se žádostí o registraci a oni už Vás budou dále kontaktovat. (doporučuji jim napsat s dostatečným předstihem). Ročně se platí členský poplatek (cca 150,- až 500,-). ZO Vám následně vydá členský průkaz.

V propozicích výstavy se dočtete, kdy je uzávěrka přihlášek. (kde najdete přihlášku a jak ji správně vyplnit naleznete zde) Vyplněnou a potvrzenou přihlášku (Vaší ZO – razítko a podpis) odešlete na adresu organizátora výstavy. Přihlášky se dnes posílají většinou e-mailem. Mělo by Vám přijít i potvrzení, že jste byli přijati. To si vytiskněte a pro jistotu vezměte s sebou. V propozicích je také napsané, kolik máte uhradit za klecné, většinou převodem na účet anebo složenkou, potvrzení o platbě si taktéž vezměte s sebou na výstavu.

Podmínky:

Všechny kočky musí být registrované v plemenné knize SCHK s výjimkou domácích koček a dalších, které stanovuje výstavní řád schk.

Následující kočky také nemusí být registrované v plemenné knize SCHK, ale musí mít zažádáno o registraci:

- koťata ve věku 4 – 7 měsíců;

- kočky právě importované z jiných organizací.

 

Kočky musí během výstavy dosáhnout věku nejméně 4 měsíce.

Před vstupem do výstavní haly musí mít kočky ostříhány špičky drápů.Kočka musí být klinicky v pořádku!!! Je potřeba opravdu pečlivě prohlédnout kočičku, aby ji neteklo z očí (možná rýma), aby se nepotýkala každý druhý den s průjmem, svrab v uších, blechy, prostě buďte si na 200% jistí, že Vaše kočka je v pořádku. Jinak se ani neohřejete a z veterinární přejímky pojedete rovnou domů.

 

Výstavy se nesmí zúčastnit:

- kojící kočky 
tučík
- březí kočky

- trpasličí kočky

- kočky s odstraněnými drápky

- kočky s deformacemi chodidel nebo nohou

- slepé kočky

- hluché kočky

- kočky s kupírovaným ocasem či ušima

- nekastrované domácí kočky starší 10 měsíců

- tetované kočky, s výjimkou tetování jako identifikačního čísla pro registraci

Bílé kočky musejí mít veterinární osvědčení, že nejsou hluché.

Kočka musí být očkována proti panleukopenii a komplexu kočičí rýmy tak, aby v den konání výstavy byly v imunitě podle údajů konkrétní vakcíny a veterinárního lékaře.

Příprava kočky před výstavou:

Někteří chovatelé své kočky koupu, především ty, které by měly mít na dotyk měkkou, jemnou srst. U některých krátkosrstých koček se naopak koupel před výstavou nedoporučuje, protože má jakoby křupat na dotyk. Někteří chovatelé používají jen pudr, nejjistější bude, když se domluvíte přímo s chovatelem, od kterého kočičku máte, nebo se zeptáte jiného chovatele Vašeho plemene a poradíte se. 

Pokud se rozhodnete koupat, měli byste mít připravené ručníky, šampony i kondicionéry, hřeben a ideálně i asistenta, který vám bude kočku přidržovat. Důležité je dát kočce na dno vany protiskluzovou podložku. Některé kočky jsou opravdu vyděšené, takže je nesprchujte přímo na srst. Raději si napusťte teplou vodu do kýblu a kočku polévejte hrníčkem. Až bude srst mokrá, aplikujte šampon, který si nejprve napěňte v rukou a teprve poté aplikujte na srst. Šampony se většinou nechávají chvíli působit, proto vždy koupejte kočku ve vyhřáté místnosti, aby kočce nebyla zima. Po všech okrasných procedurách kočku vysušte v ručníku co nejvíce do sucha. Některé kočky nesnášejí fén, ale některým to nevadí, můžete to zkusit, je to totiž ideální způsob, jak kočku vysušit. Kočky se většinou nekoupou den před výstavou, ale minimálně dva dny, a to proto, že srst je po koupání většinou nepřirozená. Před výstavou také kočce pořádně vytřete uši, má-li je špinavé a ostříhejte drápky, aby na výstavě nemohla nikoho zranit.

Kočka by měla být zvyklá na dotyk cizích lidí, měla by vydržet v předváděcím držení, taktéž by měla být zvyklá na stůl (spousta koček na stůl doma nesmí a na výstavě je to na nich vidět) http://www.kotatko.net/index.php?view=stewardovoOkenko

stříhání drápků


Co si připravit:

Hlavně nezapomeňte kočku. J

 • Průkaz původu, očkovací průkaz, potvrzení o přijetí na výstavu, originál přihlášky, potvrzení o zaplacení (pokud jste platili předem)
 • Misky 3x na jídlo (granulky, maso/kapsičky) a pití (pro pití doporučuji takovou, která se dá přišroubovat ke kleci, misku položenou v kleci kočka většinou vylije)
 • Jídlo a pití pro kočku na celý den/dva dny (i pro Vás)
 • Dezinfekci, vlhčené nebo papírové ubrousky (vyčištění klece)
 • Záchůdek, kočkolit, lopatku a pytlíky na exkrementy
 • Oblíbený pelíšek Vaší kočky
 • Záclonky do klece (70x70 cm), vizitky, knihu fotek/fotky koček, povídání o plemeni a další...
 • Na přední stranu klece je dobré umístit síť nebo v lepším případě průhlednou folii, protože především malé děti rády strkají prsty dovnitř a nejlépe do každé klece
 • Tvrdou podložku nebo deku na podložení dna klece pro stabilitu
 • Hřeben, pudr, šampon (pro případ nehody) a ručník
 • Židle - pokud nejsou k dispozici (to je vždy uvedeno v propozicích)
 • Zábavu pro Vás, bude to dlouhý den, tak abyste se nenudili (čtení, křížovky, notebook, tablet :)
 • Fotoaparát - zážitky se vždy musí zaznamenávat, určitě nebudete litovat 


Jsme na výstavě: Veterinární přejímka

Veterinární kontrola na výstavě - je místo (stůl), kde je veterinární lékař a jeho asistent. Místo by mělo být mimo hlavní výstavní halu (viz.veterinární předpisy o výstavách), minimálně by mělo být odděleno přepážkou nebo paravánem. Lékař s asistentem napřed zkontrolují očkovací průkaz vašeho zvířete, či jeho mezinárodní Pet pas (např. EU), kde má váš svěřenec uvedena všechna povinná očkování, odčervení, jiné vakcinace, kód čipu a provedené zdravotní, nebo genetické testy.

   Po kontrole průkazu se vyjme kočka z přepravky a postaví se na vyšetřovací stůl. Stůl musí být vydezinfikován. Stůl, či jiná vyšetřovací plocha se dezinfikuje po každém kontrolovaném zvířeti. Veterinář si musí také dezinfikovat ruce, nebo brát nové „jednorázové“ rukavice, po každém prohlédnutém zvířeti. Toto se dělá proto, aby nebyla na vaši kočku přenesena skrytá infekce z jiného zvířete.

   Lékař provede prohlídku kočky. Zvláště se dbá na výborný zdravotní stav a kondici zvířete. Kočka nesmí kýchat, kašlat. Nesmí jí téci z očí, či nosu. Lékař prohlíží tlamičku, stav dásní a zubů, mízní uzliny na krku i těle kočky. Kočce budou zkontrolovány ostříhané drápky, čisté uši a také kůže se srstí, aby nebyly zaplísněny nebo zamořeny cizopasníky. Je to opět prevence proti přenosu infekčních chorob, plísní a cizopasníků. Okolí rekta a pohlaví musí být také čisté, bez výtoku nebo exkrementů.

 

Potvrzení účasti a číslo klece

Dále se přesunete směrem k organizátorům výstavy, kde se potvrdí Vaše účast na výstavě. Zde nahlásíte své jméno, případně se prokážete potvrzením o přijetí kočky na výstavy. Dostanete katalog, číslo Vaší klece, označení vystavovatele – pak by po Vás nikdo neměl chtít vstupné. Dle tohoto čísla si pak najděte Vám přidělenou klec, některé organizace výběr klece ponechávají na vystavovatelích. Pokud máte tuto možnost, vyberte si klidné místo. Pokud jsou klece přiděleny a tu svou nemůžete dohledat, obraťte se na výstavní výbor a ti už Vám pomohou.

Příprava klece
IMG 9922 Klec si řádně vydezinfikujte, klidně několikrát, pokud je potřeba (zejména dřevěné části). Můžete vložit podložku na vyztužení klece. Upevněte záclonky, vložte pelíšek, popřípadě záchod (někteří chovatelé ho vkládají několikrát za den, ale pak ho zase oddělají, aby to nekazilo dojem zdobené klece a aby si v tom jejich kočičky „neustlaly“.

Zamykání výstavních klecí a/nebo přemísťování koček do jiných klecí před ukončením posuzování je zakázáno a vede k vyloučení ze soutěže.

Pokud to není nezbytně nutné, neopouštějte klec s kočkou. Pokud musíte, požádejte nějakého jiného vystavovatele, zda by Vám klec s kočkou nepohlídal.

Příprava na posouzení

Po umístění kočičky do klece zkontrolujte údaje o své kočce v katalogu, dbejte zejména na označení kočka/kocour a na výstavní třídu a barvu. Pokud zjistíte nesrovnalosti, okamžitě je jděte nahlásit na výstavní výbor. Dále obejděte výstavní halu a zjistěte si umístění toalet, umístění výstavního výboru, umístění posuzovatelských stolů a zjistěte, který posuzovatel bude hodnotit vaši kočku. Obvykle bývají tyto údaje v blízkosti posuzovatelských stolů. Seznam koček daného posuzovatele tvoří EMS kódy, případně číslo barevné skupiny u plemen posuzovaných tímto způsobem, a počet zvířet v dané barevné varietě (či skupině). Obvykle si posuzovatel volá kočky chronologicky dle tohoto seznamu, takže můžete odhadnout, za jak dlouho přijdete na řadu. Pokud postupuje posuzovatel jinak, informujte se u jeho stewarda. Před posouzením můžete svou kočičku naposledy upravit (česání, otření očí…).

Posouzení
IMG 9496 Posouzení, BIV, nominace do BIS - V průběhu posuzování steward vyvolává čísla koček, proto sledujte pozorně situaci u svého posuzovatele. Když vás zavolají, vyjměte kočičku z klece a jděte k posuzovatelskému stolu. Pokud je příliš brzy, můžete kočičku na chvíli odložit do klece u posuzovatelského stolu, informujte se však u stewarda, zda je vydesinfikována. Při posouzení předvedete kočičku posuzovateli, pak ji položíte na stůl, kde ji posuzovatel zhodnotí. Pokud je kočička neklidná, může pomoci steward. Pozorně poslouchejte hodnocení posuzovatele, pokud hovoří jinou řečí, požádejte stewarda o překlad. Po posouzení vypíše posuzovatel posudek, sledujte, co píše na konci - zde je to hlavní - známky (V1, V2…) a certifikát (CAC, CACIB…). Po dokončení posudku vás posuzovatel informuje, zda máte zůstat (například na volbu BIV) případně zda vás bude znova volat (například na nominaci do BIS). Pokud soutěží ve vaší barevné varietě aspoň 3 nekastrovaná zvířata, volí mezi nimi posuzovatel Best in variety (BIV), obvykle ihned po posouzení dané barevné variety. Majitelé se s kočkami seřadí kolem posuzovatelova stolu, ten je znova ohodnotí a určí vítěze. Nominace do Best in show (BIS) probíhá stejným způsobem, sledujte kdy a zda vás bude steward volat na výběr do nominace. 

 
 
Best in show (BIS) - Pokud je vaše kočka nominována do BIS, sledujte opět začátek soutěže. Jakmile vás steward zavolá, přineste upravenou kočku na pódium, steward vám určí klec, do které ji umístíte (dle čísla kočky). V BIS předvádí kočky pouze stewardi, sledujte soutěž z první řady a ihned po souteži si kočičku a případné ceny můžete převzít. 

IMG 0159 IMG 9575

Posudek – Po skončení posuzování a po skončení BIS si vyzvedněte posudek vaší kočky. Posudek si vyzvednete u výstavního výboru. Spolu s posudkem obdržíte i diplom, někdy i medaili či kokardu. Posudek si dobře uschovejte pro pozdější uznání titulu.

Konec výstavy - V propozicích bývá označen konec výstavy, nebo jej vyhlásí organizátoři. Do té doby musí být kočka v kleci, je dovoleno opustit výstavu pouze se souhlasem výstavního výboru. Jinak by vám mohli organizátoři odebrat získané certifikáty či ostatní ocenění.
A teď podrobněji:

Rozdělení koček na výstavě

Dělení do skupin - Základním rozdělením koček je do čtyř skupin označených římskými číslicemi a to podle plemene:

 Skupina I - EXO, PER, RAG, SBI, TUV

Skupina II - ACL, ACS, MCO, NFO, SIB, TUA

Skupina III - BEN, BLH, BML, BSH, BUR, CYM, EUR, CHA, KBL, KBS, KOR, MAN, MAU, OCI, SIN, SNO, SOK

Skupina IV - ABY, BAL, CRX, DRX, DSP, GRX, JBT, OLH, OSH, PEB, RUS, SIA, SOM, SPH, THA

Kočky domácí nepatří do žádné skupiny a posuzují se zvlášť.

Dělení do tříd - Každá kočka je na výstavě zařazena do třídy, těch je celkem 17. Kočky se do tříd dělí dle věku, dle toho zda jde o zvíře kastrované či nikoliv, dle získaných titulů, a dle dalších speciálních parametrů, které si vysvětlíme dále.

 1 Supreme šampion

 2 Supreme premior

 3 Mezinárodní grandšampion                 CACS

 4 Mezinárodní grandpremior                  CAPS

 5 Mezinárodní šampion                          CAGCIB

 6 Mezinárodní premior                           CAGPIB

 7 Šampion                                              CACIB

 8 Premior                                                CAPIB

 9 Otevřená                                              CAC

10 Kastrátů                                              CAP

11 Mláďata 7-10 měsíců                           -

12 Koťata 4-7 měsíců                               -

13a Novici                                                  -

13b Kontrolní                                             -

13c Ověřovací                                            -

14 Domácí kočka                                       -


Dělení dle pohlaví

U posuzování se bere v úvahu pohlaví zvířete, označují se takto:
0,1 - kočka
1,0 - kocourO známku soutěží mezi sebou kočky:

stejného plemene a barvy nebo skupiny barev
stejného pohlaví
stejné třídyZnámky jsou:

V (Ex) - výborná
VD - velmi dobrá
D - dobrá


Obvykle získá více koček stejnou známku, pak posuzovatel určuje ještě pořadí, nejlepší kočka získává známku V1 (Ex1), druhá nejlepší V2 (Ex2) a tak dále. Stejně pak u známek VD a D (VD1, VD2, D1, D2…)

Certifikáty - Každá kočka ze tříd 3-10, která získá známku V1 má nárok na udělení certifikátu (dle své třídy). Posuzovatel může certifikát udělit, ale také nemusí. Certifikát zapisuje posuzovatel ke známce na posudek, pokud certifikát neudělí, zapíše ke známce "bez certifikátu" (též "ohne").

BIV - Ocenění BIV (Best in variety, též Rassesieger) neboli "Nejlepší v barvě" se uděluje u posuzování a to pouze pokud má posuzovatel ve svém seznamu minimálně tři nekastrovaná zvířata daného plemene a barevné variety (včetně koťat). Dospělé kočky a kocouři tedy soutěží dohromady a to i s koťaty. Pokud je koček více, může posuzovatel udělit titul BIV zvláště pro dospělé jedince (musí být minimálně 3) a zvláště pro koťata (také musí být minimálně 3 zvířata), případně ještě zvláště pro koťata ze třídy 11 (7-10 měsíců) a koťata ze třídy 12 (4-7 měsíců), opět platí podmínka minimálně tří zvířat. Kočka, která nezískala známku V1 nemůže získat ocenění BIV.

Jak se vybírají nejlepší kocour a kočka skupiny a o podrobnostech celé soutěže Best in Show si povíme dále. Upozorňujeme, že na některých výstavách se tituly BOS a BOB nemusí udělovat, oceněno je pouze zvíře BIS. Všechna ocenění BIV, BIS, BOS a BOB se zapisují na posudek a diplom.


Rozdělení koček do tříd a získávání titulů

Třída 1: Supreme šampion

Do této třídy náleží kočky, které již obdržely titul Supreme šampion (SC),

Evropský šampion (EC) nebo Americký šampion FIFe (FAC).

V této třídě se uděluje posudek se známkou Čestná cena (HP, EP, PH) a kočky již

nejsou klasifikovány.


Třída 2: Supreme premior

Do této třídy náleží kastrované kočky, které již obdržely titul Supreme premior

(SP), Evropský premior (EP) nebo Americký premior FIFe (FAP).

V této třídě se uděluje posudek se známkou Čestná cena (HP, EP, PH) a kočky již

nejsou klasifikovány.

Získání titulu supreme šampion/supreme premior

Kočka musí obdržet:

9 x certifikát CACS/CAPS od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na 9

mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 7 je možno získat ve stejné (1)

zemi

nebo

11 x certifikát CACS/CAPS od 6 různých posuzovatelů ve 2 různých zemích na

mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 10 je možno získat ve stejné (1)

zemi. Výjimky jsou uvedeny v Dodatcích.


Třída 3: Mezinárodní grandšampion

Do této třídy náleží kočky, které již obdržely titul Mezinárodní grandšampion

(GIC). Uděluje se certifikát CACS.


Třída 4: Mezinárodní grandpremior

Do této třídy náleží kastrované kočky, které již obdržely titul Mezinárodní

grandpremior (GIP). Uděluje se certifikát CAPS.


Získání titulu mezinárodní grandšampion/mezinárodní grandpremior
Kočka musí obdržet:
6 x certifikát CAGCIB/CAGPIB od 3 různých posuzovatelů ve 3 různých zemích na 6
mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 4 certifikáty CAGCIB /CAGPIB je
možno získat ve stejné (1) zemi
nebo
8 x certifikát CAGCIB/CAGPIB od 4 různých posuzovatelů ve 2 různých zemích na 8
mezinárodních výstavách FIFe, z nichž maximálně 7 certifikátů CAGCIB/CAGPIB je
možno získat ve stejné (1) zemi. Výjimky jsou uvedeny v Dodatcích.


Třída 5: Mezinárodní šampion

Do této třídy náleží kočky, které již obdržely titul Mezinárodní šampion (IC).

Uděluje se certifikát CAGCIB.


Třída 6: Mezinárodní premior

Do této třídy náleží kastrované kočky, které již obdržely titul Mezinárodní

premior (IP). Uděluje se certifikát CAGPIB.


Získání titulu mezinárodní šampion/premior

Kočka musí obdržet:
3 x certifikát CACIB/CAPIB od 3 různých posuzovatelů na 3
různých mezinárodních výstavách FIFe ve 2 různých zemích. V jedné zemi je
povoleno získat maximálně 2 CACIB/CAPIB.


Třída 7: Šampion

Do této třídy náleží kočky, které již obdržely titul Šampion (CH).

Uděluje se certifikát CACIB.


Třída 8: Premior

Do této třídy náleží kastrované kočky, které již obdržely titul Premior (PR).

Uděluje se certifikát CAPIB.

Získání titulu šampion/premior

Kočka musí obdržet:
3 x certifikát CAC/CAP od 3 různých posuzovatelů na 3 různých
národních nebo mezinárodních výstavách FIFe, aby získala titul šampion/premior.


Třída 9: Otevřená

Do této třídy náleží kočky, které jsou zapsány v některé z plemenných knih

příslušné členské organizace FIFe. Tato zvířata musí během výstavy dosáhnout

věku minimálně 10 měsíců (viz čl. 1.17e a 3.1). Uděluje se certifikát CAC.


Třída 10: Kastráti

Do této třídy náleží kastrované kočky, které jsou zapsány v některé z

plemenných knih příslušné členské organizace FIFe. Tato zvířata musí během

výstavy dosáhnout věku minimálně 10 měsíců (viz čl. 1.17e a 3.1). Uděluje se

certifikát CAP.


Třída 11: Mláďata 7-10 měsíců

Do této třídy náleží mláďata, která jsou zapsána v některé z plemenných knih

příslušné členské organizace a která dosáhla během výstavy věku minimálně 7

měsíců a nedosáhla ještě stáří 10 měsíců (viz čl. 1.17e a 3.1).


Třída 12: Koťata 4-7 měsíců

Do této třídy náleží koťata, která jsou zapsána v některé z plemenných knih

příslušné členské organizace a která dosáhla během výstavy věku minimálně 4

měsíců a nedosáhla ještě stáří 7 měsíců (viz čl. 1.17e a 3.1).


Třída 13a: Novici

Novic je kočka, jejíž rodiče nejsou známi, nebo kočka bez rodokmenu.

Kočka může být v této třídě vystavena pouze ve vlastní zemi a ve stáří nejméně

10 měsíců, a to po kontrole národní chovatelskou komisí za dodržení

Chovatelského řádu.


Třída 14: Domácí kočky

Domácí kočky se posuzují podle standardu FIFe (viz všeobecná část standardů).Uznání titulu - Správně vyplněnou a vámi podepsanou žádost o titul zašlete společně s kopiemi posudků a diplomů z výstav, které se k danému titulu vztahují na Plemennou knihu:

Alice Šimková
ČSCH - SCHK
Maškova 3
182 53 Praha 8


POZOR !!! Požádat o titul máte povinnost do měsíce od posledního získaného certifikátu. Je nepřípustné posílat např. dvě žádosti o dva různé tituly u jedné kočky zaráz !

POZOR !!! Jestliže kočka získá potřebný počet certifikátů v dané třídě, nesmí být již v této třídě vystavena, ale musí postoupit do třídy vyšší.

Spolu s kopiemi posudků zašlete i kopii rodokmenu kočky a průvodní dopis s kontaktními údaji.BEST IN SHOW (BIS)

Nominace do Best in Show - Každý posuzovatel vybere ze zvířat, které ten den posuzuje nejlepšího kocoura, kočku, kastráta, kastrátku, kotě 4-7 měsíců a kotě 7-10 měsíců. Výběr je pro každou skupinu (I-IV) zvlášť. Výběr do nominace probíhá tak, že si posuzovatel nechá po posouzení všech koček dané skupiny zavolat a předvést znova nejlepší kocoury. O nominaci spolu tedy soutěží kocouři různých plemen a barevných variet. Z nich vybere posuzovatel jednoho, který je nominován do BIS. Analogicky probíhá výběr kočky, kastrátů a koťat. Nominaci může získat jen dospělé zvíře, které obdrželo certifikát a kotě, které získalo známku V1. Posuzovatel nesmí odmítnout nominovat kočku, která získala certifikát CACE nebo CAPE, pokud je ve skupině jediná. Pokud posuzovatel daný den posuzuje domácí kočky, nominuje nejlepší domácí kočku a kocoura, pokud posuzuje vrhy, nominuje nejlepší vrh a pokud veterány nominuje nejlepšího veterána.

Systém volby BIS - Je na každém organizátorovi výstavy, jak volbu BIS uspořádá. Uveďme si příklad: BIS začíná skupinou I (dlouhosrsté kočky). Šéfsteward zavolá čísla nominovaných kocourů (od každého posuzovatele skupiny I jeden). Majitelé přinesou svá zvířata na pódium a umístí je do označených klecí, kočky v BIS předvádějí pouze stewardi. Ti předvedou nominované kocoury posuzovatelům, kteří ten den posuzovali skupinu I, posuzovatelé zvolí nejlepšího tím, že napíšou jeho číslo na papírek. V případě rovnosti hlasů rozhoduje posuzovatel s aprobací na skupinu I, který ale ten den skupinu I neposuzoval, pokud takový posuzovatel není přítomen, rozhoduje los. Vítězný kocour zůstává na pódiu. Následně posuzovatelé stejným způsobem zvolí nejlepší kočku skupiny. I. Nejlepší kočka zůstává na pódiu a soutěží s nejlepším kocourem. Posuzovatelé opět posoudí obě zvířata a zvolí vítěze. Ten získává ocenění BIS, poražený BOS. Držitel BIS zůstává na pódiu pro soutěž BOB.

Analogicky probíhá soutěž kastrátů, vítěz je BIS kastrat, poražený BOS kastrat. Pak následují koťata 7-10 měsíců skupiny I, z nominovaných koťat vyberou posuzovatelé nejlepší, které získává ocenění BIS (obě pohlaví soutěží dohromady a proto se ocenění BOS neuděluje). Analogicky pak proběhne volba BIS koťat 4-7 měsíců. Tímto je hotová skupina I a BIS pokračuje stejným způsobem pro skupiny II, III a IV.

Následovat může Best In Category, to znamená, že každý výherce (někdy ale jen dospělí nekastrovaní jedinci) BIS pokračuje do další soutěže, výherce best in category postupuje do poslední soutěže Best of Best (BOB). 
Posuzovatelé je opět posoudí a na papírcích určují pořadí. Ten, kdo má nejvíce bodů získává ocenění BOB a stává se nejlepším zvířetem výstavy. (BOB4, BOB3, BOB2, BOB1)


Vyhlášení dalších kategorií - V Best in Show se někdy mohou vyhlásit také další kategorie, například nejlepší vrh výstavy, nejlepší domácí kočka, nejlepší veterán. Ke kategorii vrhů spolu soutěží nominované vrhy všech skupin, posuzovatelé vyberou nejlepší vrh, který získá ocenění Nejlepší vrh výstavy. Pokud jsou přítomni veteráni, soutěží spolu opět nominovaní veteráni všech skupin, vítěz získává ocenění Nejlepší veterán výstavy. Posuzovatel, který posuzoval domácí kočky, nominoval nejlepšího kocoura a kočku. Na pódiu jsou tedy pouze dvě zvířata, která soutěží o titul Nejlepší domácí kočka, poražený získává titul Nejlepší domácí kočka opačného pohlaví. Pořadatel výstavy může vypsat také soutěž pro nejlepší zvíře neuznaného plemene, neuznané barevné variety, nejlepší chovný pár apod.


OZNAČOVACÍ  SYSTÉM  EMS

K označování koček podle exterierových znaků se jednotně používá označovací systém EMS (Easy Minde System) s těmito obecně používanými kódy:

 STRUKTURA KÓDU: 111 (2)(3)(40)(41)(42)(43)(45)(46)(47)(48)

 1

Tři velká písmena kódu plemene (povinná součást označení)

 2

Jedno malé písmeno kódu zbarvení srsti (neuvádí se u plemen, která jsou uznána pouze v jediné barvě srsti

 3

Jedno malé doplňkové písmeno kódu depigmentace srsti (tiping)
(uvádí se jen tam, kde má smysl

 4

Dvojčíslí skupinových kódů exterierových znaků:
(uvádí se pouze tam, kde je nutné rozlišení)

40
41
42
43
45
46
 

47
48
Kódy bílé skvrnitosti 01, 02, 03, 04, 05, 09
Doplňující kód zbarvení srsti 11, 12
Kódy typu kresby v srsti 21, 22, 23, 24, 25
Kódy snížené intenzity pigmentace 31, 32, 33
Kódy stupně zkrácení ocasu (u Manxe) 51, 52, 53, 54
Kódy zbarvení očí 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67
Kódy postavení uší 71, 72, 73
Kódy délky srsti 81, 82, 83, 84

K označení kočky kódem EMS se použijí jen ty části, které jsou pro jednoznačnou identifikaci v rámci plemene nutné.

Jednotlivé části označení se oddělují mezerou


KÓDY PLEMEN

EMS

Plemeno kočky 

EMS 

Plemeno kočky 

ABY 

Habešská 

OLH 

Orientální dlouhosrstá

ACL 

Americká Curl dlouhosrstá 

OSH

Orientální krátkosrstá

ACS 

Americká Curl krátkosrstá

PEB 

Peterbald

BAL 

Balinéská/Balijská

PER 

Perská

BEN 

Bengálská

RAG 

Ragdoll

BML 

Burmila

RUS 

Ruská

BRI

Britská

SBI 

Birma

BUR 

Barmská

SIB 

Sibiřská

CRX 

Cornish Rex

SIA 

Siamská

DRX 

Devon Rex

SIN

Singapura

DSP 

Donský sphynx

SNO

Snowshoe

EUR 

Evropská

SOK

Sokoke

EXO 

Exotická

SOM

Somálská

GRX

German Rex

SPH

Sphynx

CHA 

Kartouzská

SYL 

Seyschelská dlouhosrstá

JBT 

Japonský bobtail

SYS 

Seyschelská krátkosrstá

KBL 

Kurilský bobtail dlouhosrstý

TUA 

Turecká angora

KBS 

Kurilský bobtail krátkosrstý

TUV

Turecká van 

KOR 

Korat

MAN 

Manx

MAU 

Egyptská Mau

MCO 

Mainská mývalí

XLH

neuznané plemeno dlouhosrsté 

NFO 

Norská lesní

XSH

neuznané plemeno krátkosrsté 

OCI 

Ocicat

(BRX)

Česká kadeřavá 

Kódy plemen uvedené v závorce označují dosud neuznaná plemena, u nichž existuje provizorní standard. Označení platí jen v rámci šlechtění nového plemene.


Předběžně uznaná plemena


LPS/LPL 

La Perm

THA

Thajská  (od 1. 1. 2015)

SLS/SLL

Selkirk Rex (od 1. 1. 2015)


K označení neuznaného plemene a zbarvení kočky se užívá znaku "X"


KÓDY ZBARVENÍ SRSTI
černá, seal, ruddylilově želvovinová modrá skořicová/červenohnědá
(cinnamon/sorrel)čokoládová plavá (fawn) lilová skořicově/červenohnědě želvovinová červená plavě želvovinová krémová (dominantně) bílá (černě) želvovinová stříbřitá/kouřová modře želvovinová (modrokrémová) zlatá čokoládově želvovinová neuznané zbarvení srsti 

 var   variant - označení krátkosrsté kočky nesoucí vlohu pro dlouhou srst

Malá písmena "s" a "y" tvoří doplňkový kód označující typ depigmentace srsti (tiping)

Malé písmeno "x" se u některých plemen předsazuje před kód zbarvení (jestliže je neuznaná barevná varieta registrována), jinak kód zbarvení nahrazuje. 
Příklad: EUR x označuje neuznanou barevnou varietu evropské kočky
           

KÓDY EXTERIÉROVÝCH ZNAKU

Kódy bílé skvrnitosti 

Kódy zkrácení ocasu

01

bíle skvrnitá typu "van" 

51 

manx rumpy 

02 

bíle skvrnitá typu "harlekýn" 

52 

manx rumpy riser 

03 

bíle skvrnitá typu "bikolor" 

53 

manx stumpy 

04 

bíle skvrnitá typu "mitted" (RAG) 

54 

manx longie 

05 

bílá skvrnitost (SNO) 

Kódy zbarvení očí 

09

s nespecifikovanými bílými skvrnami 

61 

modré oči 

Kódy depigmentace srsti

62

oranžové oči 

11 

stínovaná (shaded) 

63 

nestejně zbarvené oči (odd eyes) 

12 

závojová (shell) 

64 

zelené oči 

Kódy typu kresby

65 

barmsky žluté oči 

21 

nespecifikovaná kresba 

66 

tonkinsky tyrkysové oči 

22 

mramorovaná (blotched)

67 

siamsky modré oči 

23 

tygrovaná (mackerel) 

Kódy postavení uší

24 

tečkovaná (spotted) 

71

vzpřímené

25 

s tikingem (ticked) 

72

curled

Kódy snížené intenzity pigmentace 

73

fold

31 

barmská pigmentace (burmese) 

Kódy délky srsti

32 

tonkinská pigmentace (tonkanese) 

81

dlouhosrsté

33 

siamská pigmentace (siamese)

82

krátkosrstá

83

brush

84

flock

U každého plemene se uvádějí pouze nezbytně nutné části identifikačního kódu. Znaky, které jsou pro dané plemeno charakteristické, se vypouštějí. Pro každé uznané plemeno je přesně vymezeno, které kombinace exterierových znaků jsou přípustné.

Příklad: u habešské kočky (ABY) se neuvádí znak "25", protože je pro plemeno charakteristický, u mainské mývalí kočky téhož zbarvení musí být znak "25" uveden. U siamské kočky (SIA) se neuvádí znak "33", protože odznaky jsou pro plemeno charakteristické, u perské kočky s odznaky musí být znak "33" uveden.


ZDROJE:


ZO Moravia Cat Club: http://moraviacatclub.eu/vystavy.html

Sdružení chovatelů koček – SCHK: www.schk.cz Výstavní řád, EMS kódy, seznam ZO

Koťátko.net: http://www.kotatko.net/index.php  

Fotografie drápků: http://www.hscipets.org/tipcat14.htm

ZO Star Cats: http://www.starcats.wz.cz/prvni_vystava.php
Autor: Bára Junková