K ČEMU POTŘEBUJE KOČKA DRÁPKY

Drápky jsou především loveckou a obrannou zbraní kočky, ale i užitečnou pomůckou k pohybu (například při šplhání). Aby byly zbraní účinnou, je potřeba, aby drápky byly ostré, proto neustále, tak jako nehty u člověka, dorůstají. Moc dlouhé drápky by ale zase kočce bránily v pohybu, proto si je kočky obrušují – v přírodě škrábáním stromů, doma na škrabadle.  Drápky mají ale i jednu další funkci – slouží k označování teritoria – jednak jimi kočky umí vytvořit optickou značku a jednak i značku pachovou, protože na polštářcích tlapek jsou potní žlázky.

NĚCO O DRÁPCÍCH

Na předních končetinách má kočka 5 prstů se zatažitelnými drápky, na zadních 4. Pokud je kočka v klidu má drápky zatažené, došlapuje jen na polštářky – spodní plochy prstů. Právě našlapování na polštářky umožňuje kočce prakticky neslyšitelný pohyb. Jedinou kočkovitou šelmou, která nemá zatahovatelné drápky, je gepard, ten je používá i při běhu – jako tretry – kdy mu pomáhají dosahovat rychlosti až 120 kilometrů v hodině.

Samotné drápky patří vývojově ke kůži a srsti (jsou původem z ektodermu – vnější částí skupiny buněk, které vznikají už při zárodečném vývoji, u člověka z těchto buněk vznikají kromě pokožky například nehty).

JAK DRÁPKY FUNGUJÍ

Kočky mají na rozdíl od psů drápy zatažitelné. Kočka má na noze pružný vaz, který spojuje dva poslední články prstů, a jsou na nich upnuty svaly nohy. Zatažený dráp je sklopený pod kůží a držen vazem v pouzdru. Naopak potřebuje-li kočka dráp použít, svalem stáhne šlachu dozadu, narovná prsty a zatlačí dráp dopředu a ven. Zároveň šlachy ukotví prsty v pevné poloze. Pokud chcete drápek ostříhat, musíte ho nejprve vytáhnout jemným tlakem na polštářek. Stříhání drápků je pro většinu koček velmi nepříjemné, proto se vyplatí zvykat je na tento úkon už od kotěcího období.

kocici drapky

BROUŠENÍ DRÁPKŮ

Broušení drápků je pudová záležitost, takovému projevu chování tedy nelze kočku odnaučit. Kočka je však inteligentní zvíře a snadno jí jde vysvětlit, kde si může drápky brousit a kde ne.  Drápky kočce neustále dorůstají a ona si je obrušuje pravidelným škrábáním do předmětů. Venkovní kočky k tomuto účelu používají většinou kmeny stromů, domácí kočka by měla mít k dispozici speciální škrabadlo, jinak poškrábe nábytek.  

stažený soubor

ŠKRABADLA

Ve specializovaných obchodech je k dispozici celá řada různých druhů a velikostí škrabadel. Pokud jste šikovní, škrabadlo si můžete také vyrobit doma například za pomocí papírových trubek od koberců, kartonů a sisalu.

KONTROLA DRÁPKŮ

Rychlost dorůstání drápků je individuální. Příliš dlouhé kočičí drápky mohou ublížit i kočce samotné. Prorůstání do polštářků tlapek nebo špatné držení těla pro ni představuje významné zdravotní komplikace. Proto je dobré kočce drápky každý týden až 14 dní zkontrolovat, abyste zjistili, v jakém jsou stavu. Kontrola je na místě zejména zachytává-li se na pokrývkách a jiných materiálech. Přitom můžete zjistit, že ostré hroty drápků přerostly. To se stává hlavně u koček, které jsou stále doma a nemají moc příležitostí obrousit si drápky venku, například při šplhání po stromech.

drapky 101

Důkladná Kontrola drápků by měla předcházet každému stříhání. Kočku si tedy vezměte na klín a její drápky zkontrolujte. Přerostlé drápy poznáte také podle toho, že když si kočka šlape pelíšek, tak se jí zatrhávají. Drápky na zadních nohách jsou obvykle o kousek kratší. Kočky si je nejen zabrušují, ale také okusují. Na každé tlapce by se mělo nacházet celkem pět drápků.

STŘÍHÁNÍ DRÁPKŮ

Obyčejné nůžky se pro tento úkon nehodí, protože by mohly drápek spíš rozštěpit než ustřihnout. Drápky se stříhají speciálními kleštičkami, které jsou z kvalitního materiálu (neohnou se) a u drápků dokážou zastřihnout pouze hrot. Takové to kleštičky jsou k sehnání ve specializovaných obchodech pro domácí zvířata nebo u každého veterináře. Nikdy je nekupujte u pochybných prodejců na tržištích nebo u vietnamských obchodníků. Tyto výrobky jsou sice levnější, ale mohly by vaší kočičce přivodit zranění.

vhodné kleštičky:
kleste na drapky 13 cm     1036328 6      vyrn 1425GR209 500x500     images

Většina koček nesedí poslušně na jednom místě a nečeká, co se bude dít. Jakmile se chopíte cvakátka a budete chtít ustřihnout první drápek, věřte, že se vám kočka začne cukat. Mnoho majitelů v tento moment dostane strach. Obávají se, že by kočku střihli, takže od zkracování raději sami opustí a domluví se se svým veterinářem. Ono to je často i mnohem lepší, protože veterinář vám ukáže, jak kočku držet a jak hodně drápky stříhat, aby to bylo dostatečné, a zároveň jste jí neublížili.

Při stříhání nedržte tlapku kočky zbytečně silou. Jen ji šetrně zmáčkněte, aby drápek sám vyjel ven.

drap1
Pokud ho chcete zkrátit, dejte si pozor, ať nestřihnete do lehce růžové části. Ta totiž obsahuje nervy. Kočku by střihnutí bolelo a rána by navíc začala krvácet.

1250 1
Drápky nikdy nestříháme rovně, ale našikmo (viz obrázek). Pokud drápek kočce zaroste, pokuste se ho přestřihnout a opatrně vyjmout z rány ven. Nezapomeňte pak na dezinfekci, která zabrání tomu, aby se ranka zanítila.


strih drapku2

Instruktážní video:



KVALITA DRÁPKŮ

Pokud se vám něco nelíbí na kvalitě drápků (např. se třepí, snadno lámou) můžete podávat jako doplněk stravy vitamín H (biotin), který je dobrý nejen pro kvalitu drápků, ale i na srst a kůži. Seženete jej v obchodech s potřebami pro zvířata a u veterináře.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

V případě, že vaše kočka chodí volně bez vašeho dozoru ven, tak jí drápky nestříhejte, pouze palec neboli takzvaný paspárek (má ho i pes). Je to důležité z důvodu bezpečnosti vaší kočky, kdyby třeba v krajním případě nebezpečí (třeba před psem) potřebovala utéct na strom. Kočka drápky ale nesmí mít ani moc dlouhé a tak je lepší se poradit před prvním stříháním drápků vaší kočky s veterinářem.

CO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NE!

CHRÁNIČE NA DRÁPKY

Jedni je milují, druzí je považují za týrání zvířat. Jedná se o malé barevné kousky silikonu, které se kočičce přilepí k drápku. Podle výrobce a některých veterinářů se jedná o zcela neškodlivou záležitost, která kočce nezpůsobuje žádnou bolest ani trauma a v případě konzumace se vyloučí nepoškozen přirozenou cestou.  


nails

Každý, kdo rozumí kočkám, ví, že je nutné u nich respektovat jejich přirozenost. Kočku bychom si měli pořizovat po důkladném zvážení nejen všech pro, ale i proti, například to, že člověk doma nebude mít dokonale čisto bez jediného chloupku a netknutý nábytek.  Kočka je šelma, která má svá specifika a jako takové je potřeba je respektovat. Pokud nalepíte kočce na drápky kus gumy, nemůže je zatáhnout tak, jak je zvyklá. Což ji v kombinaci s cizím předmětem bude s velkou pravděpodobností velmi stresovat. Nemůže také šplhat po škrabadle, nemůže se zachytit po doskoku,  po povrchu některých kusů nábytku může klouzat a hrozí tak velké riziko různých úrazů.

navleky na drapky2

ODSTRAŇOVÁNÍ DRÁPKŮ

V USA je velmi módní záležitostí mít doma kočku, která nemá drápky. V naší a dalších zemích se však stále amputace drápků u koček považuje za týrání zvířat a téměř žádný veterinární lékař vám tento zákrok neprovede. Vzhledem k tomu, že nelze odstranit samotný drápek, dochází během tohoto úkonu k tomu, že je kočce odstraněn poslední článek prstu.


declawing

Ze zákona České národní rady č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 4. (1): „Za týrání se považuje g) provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, nejde-li o případy uvedené v § 7 odst. 3 a 4, zejména kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy.“  Tím, že se majitel rozhodne u své kočky nechat provést plastiku drápků, se on sám a veterinární lékař, který tento zákrok provede, dopouštějí porušení tohoto zákona.

Skutečná realita amputace drápků u koček

 

ToeBones

Na rozdíl od většiny savců, kteří našlapují na celou plochu tlapek, kočky našlapují na špičky. Jejich hřbet, plec, klouby, končetiny, svaly, šlachy, vazy a nervy jsou přirozeně přizpůsobeny na podporu a rozložení váhy kočky právě přes prsty. Kočka používá drápy nejen k udržení rovnováhy, ale také na protažení svalů dolních končetin, zad, ramen a tlapek. Kočky roztahují tyto svaly zaháknutím drápků do povrchu a taháním zpět do protipohybu – což je podobné, jako izometrické cvičení pro lidi a je to jediný způsob, jak kočka může tyto svaly protahovat. Odstranění poslední ho článku prstu drasticky mění konformaci nohy a způsobí, že nohy budou používány v nepřirozeném úhlu, který může způsobit bolest, která je podobná bolesti lidí při používání nevhodné obuvi.

     

 

Anatomie


amput

Kočičí dráp není stejný, jako je lidský nehet, je přímou součástí posledního článku kosti (distální falangy). Kočičí dráp vychází z nehtového hřebenu (5) a nehtového výrůstku (4) u posledního třetího článku tlapky (3). Většina zárodečných buněk, které vytvářejí dráp, se nachází v dorzální části nehtového hřebenu.  Aby se zamezilo opětovnému růstu drápů, bývá proto zcela odstraněn nejen dráp, ale celý článek prstu, včetně kosti, nervů, kloubního pouzdra a vazů. Z hlediska lidské anatomie to můžeme přirovnat k amputaci prstu osoby v posledním kloubu každého prstu.

text declawing 1 knuckles cut

 

Amputace

Pro amputaci drápků se používají oddělovací kleště, skalpel nebo laser. Velmi zavádějící je názor, že jde o malý chirurgický zákrok srovnatelný se sterilizací kočky. Není to pravda, amputace 10 článků prstů je velice bolestivý zákrok.

 

Samotná amputace probíhá tak, že dráp je vytažen tak, že se přitlačí nahoru pod chodidla nebo uchopením pinzetu. Skalpelem se pak prudce rozřízne prst mezi druhým a třetím článkem prstu přes horní část nehtového hřebenu (1). Distální mezičlánkový spoj je odpojen a flexor šlachy se oddělí (6). Pokud se na amputaci použijí kleště na drápy, kruh nástroje je umístěna v drážce mezi druhým článkem a nehtovým hřebenem (5) Čepel stiskem protlačena přes měkké tkáně nad šlachové výrůstky. S umístěním mezi nehtovým výrůstkem se čepel stiskne lehce tak, že sklouzne (1). V tomto okamžiku se flexor šlachy může být nařezán a oddělení kloubu dokončeno. (Autor: Slatter D; učebnice malé zvíře chirurgie 2. ed díl I, p.352 WB Saunders Company Philadelphia)

Claws w nervesligaments

Komplikace a důsledky

 

Komplikací této amputace může být nesnesitelná bolest, poškození radiálních nervů, krvácení, infekce a záněty, úlomky kostí, které zabraňují hojení, bolestivý opětovný růst deformovaného drápu uvnitř tlapky, která není viditelná pouhým okem, a chronickou bolestí zad a kloubů jako ramena, nohy a oslabení zádových svalů.

cd7aeb1b 3383 4fd9 a0fc 315192694403  

 

Mezi další komplikace patří pooperační krvácení, a to buď okamžité, nebo po odstranění bandáže (velmi častý výskyt) nedokrvení tlapek, kulhání v důsledku infekce rány, nekróza druhého článku a absces spojený se zachováním části třetího článku. Abscesy v důsledku opětovného růst musí být léčeny chirurgickým odstraněním zbytku třetí ho článku. Při amputaci distální falangy může dojít k roztříštění kosti a vzniku tzv. sekvestru (kus nekrotické tkáně, zvl. kosti, který je oddělen od okolní zdravé tkáně), které se může stát ohniskem infekce, což způsobuje trvalou drenáž od špičky, což vyžaduje další anestézii a chirurgický zákrok. Může dojít též k abnormální růst přerušených nervových konců, což způsobuje dlouhodobé, bolestivé pocity v nohou.

 

declawing cats procedure

Stejně jako skalpel, používá se také k amputaci článku laser.  Laserová operace má svá vlastní rizika. Při tomto zákroku může dojít k popáleninám (přehřátí) tkáně, může dojít k vystoupení kostí a nekróze tkání.

 

Psychologie

 

Tento zákrok je bezpochyby pro kočky obrovským a celoživotním traumatem. Kočka se po odstranění drápků nemůže přirozeně pohybovat. Nemůže skákat ani šplhat, a dokonce může mít problémy i při běhání. Často se stává, že se tímto zákrokem změní i povaha kočky. Protože jsou zbaveny primárního prostředku obrany, mohou být nervózní, ustrašené nebo agresivní, a často se tak uchylovat k jejich jedinému zbývajícímu prostředku obrany - zubům. V některých případech si kočky si jako následek bolestí po operaci spojují bolest nohou s vykonáváním potřeby do steliva, a mohou mít celoživotní problém použitím toalety. Některé kočky, které již nemohou označovat teritorium tlapkami, mohou začít značkovat. Může nastat situace, kdy se z energické kočky či kocoura se stane absolutní introvert, který si přestane hrát a běhat, což může vést k tomu, že váš mazlíček začne být obézní, a tím mu způsobíte další komplikace

 

Mnoho  koček natolik traumatizuje toto bolestné zmrzačení tak, že je absolutně neschopné reálného a běžného života a v rámci strachu a traumatu tráví čas na místech, které jsou mimo dosah reálných a imaginárních predátorů, proti nimž již nemají žádnou adekvátní obranu. Odstranění drápků činní kočku bezbrannou. Díky neustálému stresu způsobeným pocitem bezbrannosti mohou být některé kočky náchylnější k nemocem. Stres vede k nesčetným fyzickým a psychických poruchám, včetně potlačení imunitního systému, cystitidám a syndromu dráždivého tračníku (IBS).

 

Morální, etické a humánní úvahy

 

Je naprosto nepřijatelné, aby člověk mrzačil zvíře a způsoboval mu bolest a trauma jen proto, aby zajistil vlastní životní komfort a estetiku. Tato zrůdnost by měla být ve všech zemích zakázána jako naprosto nehumánní.  Kočka s amputovanými prsty je zmrzačená a znetvořená. Člověk je ten, kdo by se měl postarat o svoje zvíře, které je na něm závislé a důvěřuje mu tak, aby mu zajistil vhodnou péči, lásku a život v souladu s jeho přirozenými potřebami.


Zdroje:

http://hobby.idnes.cz/jak-strihat-kocici-drapky-0y3-/hobby-mazlicci.aspx?c=A080731_111602_hobby-mazlicci_tyn
http://www.bad-kitty.cz/news/chranice-k
www.miciny.cz
http://marthamagenta.blogspot.cz/2013/09/the-facts-about-declawing-cats.html
http://www.save-our-paws.org/life-after-declawing.php
Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007,www.grada.cz

 

 

 

 

 

DRÁPKY

K ČEMU POTŘEBUJE KOČKA DRÁPKY

Drápky jsou především loveckou a obrannou zbraní kočky, ale i užitečnou pomůckou k pohybu (například při šplhání). Aby byly zbraní účinnou, je potřeba, aby drápky byly ostré, proto neustále, tak jako nehty u člověka, dorůstají. Moc dlouhé drápky by ale zase kočce bránily v pohybu, proto si je kočky obrušují – v přírodě škrábáním stromů, doma na škrabadle.  Drápky mají ale i jednu další funkci – slouží k označování teritoria – jednak jimi kočky umí vytvořit optickou značku a jednak i značku pachovou, protože na polštářcích tlapek jsou potní žlázky.

NĚCO O DRÁPCÍCH

Na předních končetinách má kočka 5 prstů se zatažitelnými drápky, na zadních 4. Pokud je kočka v klidu má drápky zatažené, došlapuje jen na polštářky – spodní plochy prstů. Právě našlapování na polštářky umožňuje kočce prakticky neslyšitelný pohyb. Jedinou kočkovitou šelmou, která nemá zatahovatelné drápky, je gepard, ten je používá i při běhu – jako tretry – kdy mu pomáhají dosahovat rychlosti až 120 kilometrů v hodině.

Samotné drápky patří vývojově ke kůži a srsti (jsou původem z ektodermu – vnější částí skupiny buněk, které vznikají už při zárodečném vývoji, u člověka z těchto buněk vznikají kromě pokožky například nehty).

JAK DRÁPKY FUNGUJÍ

Kočky mají na rozdíl od psů drápy zatažitelné. Kočka má na noze pružný vaz, který spojuje dva poslední články prstů, a jsou na nich upnuty svaly nohy. Zatažený dráp je sklopený pod kůží a držen vazem v pouzdru. Naopak potřebuje-li kočka dráp použít, svalem stáhne šlachu dozadu, narovná prsty a zatlačí dráp dopředu a ven. Zároveň šlachy ukotví prsty v pevné poloze. Pokud chcete drápek ostříhat, musíte ho nejprve vytáhnout jemným tlakem na polštářek. Stříhání drápků je pro většinu koček velmi nepříjemné, proto se vyplatí zvykat je na tento úkon už od kotěcího období.

BROUŠENÍ DRÁPKŮ

Broušení drápků je pudová záležitost, takovému projevu chování tedy nelze kočku odnaučit. Kočka je však inteligentní zvíře a snadno jí jde vysvětlit, kde si může drápky brousit a kde ne.  Drápky kočce neustále dorůstají a ona si je obrušuje pravidelným škrábáním do předmětů. Venkovní kočky k tomuto účelu používají většinou kmeny stromů, domácí kočka by měla mít k dispozici speciální škrabadlo, jinak poškrábe nábytek.  

ŠKRABADLA

Ve specializovaných obchodech je k dispozici celá řada různých druhů a velikostí škrabadel. Pokud jste šikovní, škrabadlo si můžete také vyrobit doma například za pomocí papírových trubek od koberců, kartonů a sisalu.

KONTROLA DRÁPKŮ

Rychlost dorůstání drápků je individuální. Příliš dlouhé kočičí drápky mohou ublížit i kočce samotné. Prorůstání do polštářků tlapek nebo špatné držení těla pro ni představuje významné zdravotní komplikace. Proto je dobré kočce drápky každý týden až 14 dní zkontrolovat, abyste zjistili, v jakém jsou stavu. Kontrola je na místě zejména zachytává-li se na pokrývkách a jiných materiálech. Přitom můžete zjistit, že ostré hroty drápků přerostly. To se stává hlavně u koček, které jsou stále doma a nemají moc příležitostí obrousit si drápky venku, například při šplhání po stromech.

Důkladná Kontrola drápků by měla předcházet každému stříhání. Kočku si tedy vezměte na klín a její drápky zkontrolujte. Přerostlé drápy poznáte také podle toho, že když si kočka šlape pelíšek, tak se jí zatrhávají. Drápky na zadních nohách jsou obvykle o kousek kratší. Kočky si je nejen zabrušují, ale také okusují. Na každé tlapce by se mělo nacházet celkem pět drápků.

STŘÍHÁNÍ DRÁPKŮ

Obyčejné nůžky se pro tento úkon nehodí, protože by mohly drápek spíš rozštěpit než ustřihnout. Drápky se stříhají speciálními kleštičkami, které jsou z kvalitního materiálu (neohnou se) a u drápků dokážou zastřihnout pouze hrot. Takové to kleštičky jsou k sehnání ve specializovaných obchodech pro domácí zvířata nebo u každého veterináře. Nikdy je nekupujte u pochybných prodejců na tržištích nebo u vietnamských obchodníků. Tyto výrobky jsou sice levnější, ale mohly by vaší kočičce přivodit zranění.

Většina koček nesedí poslušně na jednom místě a nečeká, co se bude dít. Jakmile se chopíte cvakátka a budete chtít ustřihnout první drápek, věřte, že se vám kočka začne cukat. Mnoho majitelů v tento moment dostane strach. Obávají se, že by kočku střihli, takže od zkracování raději sami opustí a domluví se se svým veterinářem. Ono to je často i mnohem lepší, protože veterinář vám ukáže, jak kočku držet a jak hodně drápky stříhat, aby to bylo dostatečné, a zároveň jste jí neublížili.

Při stříhání nedržte tlapku kočky zbytečně silou. Jen ji šetrně zmáčkněte, aby drápek sám vyjel ven. Pokud ho chcete zkrátit, dejte si pozor, ať nestřihnete do lehce růžové části. Ta totiž obsahuje nervy. Kočku by střihnutí bolelo a rána by navíc začala krvácet. Drápky nikdy nestříháme rovně, ale našikmo (viz obrázek). Pokud drápek kočce zaroste, pokuste se ho přestřihnout a opatrně vyjmout z rány ven. Nezapomeňte pak na dezinfekci, která zabrání tomu, aby se ranka zanítila.

KVALITA DRÁPKŮ

Pokud se vám něco nelíbí na kvalitě drápků (např. se třepí, snadno lámou) můžete podávat jako doplněk stravy vitamín H (biotin), který je dobrý nejen pro kvalitu drápků, ale i na srst a kůži. Seženete jej v obchodech s potřebami pro zvířata a u veterináře.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

V případě, že vaše kočka chodí volně bez vašeho dozoru ven, tak jí drápky nestříhejte, pouze palec neboli takzvaný paspárek (má ho i pes). Je to důležité z důvodu bezpečnosti vaší kočky, kdyby třeba v krajním případě nebezpečí (třeba před psem) potřebovala utéct na strom. Kočka drápky ale nesmí mít ani moc dlouhé a tak je lepší se poradit před prvním stříháním drápků vaší kočky s veterinářem.

CO V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NE!

CHRÁNIČE NA DRÁPKY

Jedni je milují, druzí je považují za týrání zvířat. Jedná se o malé barevné kousky silikonu, které se kočičce přilepí k drápku. Podle výrobce a některých veterinářů se jedná o zcela neškodlivou záležitost, která kočce nezpůsobuje žádnou bolest ani trauma a v případě konzumace se vyloučí nepoškozen přirozenou cestou.  

Každý, kdo rozumí kočkám, ví, že je nutné u nich respektovat jejich přirozenost. Kočku bychom si měli pořizovat po důkladném zvážení nejen všech pro, ale i proti, například to, že člověk doma nebude mít dokonale čisto bez jediného chloupku a netknutý nábytek.  Kočka je šelma, která má svá specifika a jako takové je potřeba je respektovat. Pokud nalepíte kočce na drápky kus gumy, nemůže je zatáhnout tak, jak je zvyklá. Což ji v kombinaci s cizím předmětem bude s velkou pravděpodobností velmi stresovat. Nemůže také šplhat po škrabadle, nemůže se zachytit po doskoku,  po povrchu některých kusů nábytku může klouzat a hrozí tak velké riziko různých úrazů.

ODSTRAŇOVÁNÍ DRÁPKŮ

V USA je velmi módní záležitostí mít doma kočku, která nemá drápky. V naší a dalších zemích se však stále amputace drápků u koček považuje za týrání zvířat a téměř žádný veterinární lékař vám tento zákrok neprovede. Vzhledem k tomu, že nelze odstranit samotný drápek, dochází během tohoto úkonu k tomu, že je kočce odstraněn poslední článek prstu.

České národní rady č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání § 4. (1) „Za týrání se považuje g) provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, nejde-li o případy uvedené v § 7 odst. 3 a 4, zejména kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy.“  Tím, že se majitel rozhodne u své kočky nechat provést plastiku drápků, se on sám a veterinární lékař, který tento zákrok provede, dopouštějí porušení tohoto zákona.

Skutečná realita amputace drápků u koček

 

Na rozdíl od většiny savců, kteří našlapují na celou plochu tlapek, kočky našlapují na špičky. Jejich hřbet, plec, klouby, končetiny, svaly, šlachy, vazy a nervy jsou přirozeně přizpůsobeny na podporu a rozložení váhy kočky právě přes prsty. Kočka používá drápy nejen k udržení rovnováhy, ale také na protažení svalů dolních končetin, zad, ramen a tlapek. Kočky roztahují tyto svaly zaháknutím drápků do povrchu a taháním zpět do protipohybu – což je podobné, jako izometrické cvičení pro lidi a je to jediný způsob, jak kočka může tyto svaly protahovat. Odstranění poslední ho článku prstu drasticky mění konformaci nohy a způsobí, že nohy budou používány v nepřirozeném úhlu, který může způsobit bolest, která je podobná bolesti lidí při používání nevhodné obuvi.

 

Anatomie

Declawing 600 photo b48a6a24-972a-4da0-ad7e-24d9d6f667e6.jpg

Kočičí dráp není stejný, jako je lidský nehet, je přímou součástí posledního článku kosti (distální falangy). Kočičí dráp vychází z nehtového hřebenu (5) a nehtového výrůstku (4) u posledního třetího článku tlapky (3). Většina zárodečných buněk, které vytvářejí dráp, se nachází v dorzální části nehtového hřebenu.  Aby se zamezilo opětovnému růstu drápů, bývá proto zcela odstraněn nejen dráp, ale celý článek prstu, včetně kosti, nervů, kloubního pouzdra a vazů. Z hlediska lidské anatomie to můžeme přirovnat k amputaci prstu osoby v posledním kloubu každého prstu.

 

Amputace

Pro amputaci drápků se používají oddělovací kleště, skalpel nebo laser. Velmi zavádějící je názor, že jde o malý chirurgický zákrok srovnatelný se sterilizací kočky. Není to pravda, amputace 10 článků prstů je velice bolestivý zákrok.

 

Samotná amputace probíhá tak, že dráp je vytažen tak, že se přitlačí nahoru pod chodidla nebo uchopením pinzetu. Skalpelem se pak prudce rozřízne prst mezi druhým a třetím článkem prstu přes horní část nehtového hřebenu (1). Distální mezičlánkový spoj je odpojen a flexor šlachy se oddělí (6). Pokud se na amputaci použijí kleště na drápy, kruh nástroje je umístěna v drážce mezi druhým článkem a nehtovým hřebenem (5) Čepel stiskem protlačena přes měkké tkáně nad šlachové výrůstky. S umístěním mezi nehtovým výrůstkem se čepel stiskne lehce tak, že sklouzne (1). V tomto okamžiku se flexor šlachy může být nařezán a oddělení kloubu dokončeno. (Autor: Slatter D; učebnice malé zvíře chirurgie 2. ed díl I, p.352 WB Saunders Company Philadelphia)

 

Komplikace a důsledky

 

Komplikací této amputace může být nesnesitelná bolest, poškození radiálních nervů, krvácení, infekce a záněty, úlomky kostí, které zabraňují hojení, bolestivý opětovný růst deformovaného drápu uvnitř tlapky, která není viditelná pouhým okem, a chronickou bolestí zad a kloubů jako ramena, nohy a oslabení zádových svalů.

 

Mezi další komplikace patří pooperační krvácení, a to buď okamžité, nebo po odstranění bandáže (velmi častý výskyt) nedokrvení tlapek, kulhání v důsledku infekce rány, nekróza druhého článku a absces spojený se zachováním části třetího článku. Abscesy v důsledku opětovného růst musí být léčeny chirurgickým odstraněním zbytku třetí ho článku. Při amputaci distální falangy může dojít k roztříštění kosti a vzniku tzv. sekvestru (kus nekrotické tkáně, zvl. kosti, který je oddělen od okolní zdravé tkáně), které se může stát ohniskem infekce, což způsobuje trvalou drenáž od špičky, což vyžaduje další anestézii a chirurgický zákrok. Může dojít též k abnormální růst přerušených nervových konců, což způsobuje dlouhodobé, bolestivé pocity v nohou.

 

Stejně jako skalpel, používá se také k amputaci článku laser.  Laserová operace má svá vlastní rizika. Při tomto zákroku může dojít k popáleninám (přehřátí) tkáně, může dojít k vystoupení kostí a nekróze tkání.

 

Psychologie

 

Tento zákrok je bezpochyby pro kočky obrovským a celoživotním traumatem. Kočka se po odstranění drápků nemůže přirozeně pohybovat. Nemůže skákat ani šplhat, a dokonce může mít problémy i při běhání. Často se stává, že se tímto zákrokem změní i povaha kočky. Protože jsou zbaveny primárního prostředku obrany, mohou být nervózní, ustrašené nebo agresivní, a často se tak uchylovat k jejich jedinému zbývajícímu prostředku obrany - zubům. V některých případech si kočky si jako následek bolestí po operaci spojují bolest nohou s vykonáváním potřeby do steliva, a mohou mít celoživotní problém použitím toalety. Některé kočky, které již nemohou označovat teritorium tlapkami, mohou začít značkovat. Může nastat situace, kdy se z energické kočky či kocoura se stane absolutní introvert, který si přestane hrát a běhat, což může vést k tomu, že váš mazlíček začne být obézní, a tím mu způsobíte další komplikace

 

Mnoho  koček natolik traumatizuje toto bolestné zmrzačení tak, že je absolutně neschopné reálného a běžného života a v rámci strachu a traumatu tráví čas na místech, které jsou mimo dosah reálných a imaginárních predátorů, proti nimž již nemají žádnou adekvátní obranu. Odstranění drápků činní kočku bezbrannou. Díky neustálému stresu způsobeným pocitem bezbrannosti mohou být některé kočky náchylnější k nemocem. Stres vede k nesčetným fyzickým a psychických poruchám, včetně potlačení imunitního systému, cystitidám a syndromu dráždivého tračníku (IBS).

 

Morální, etické a humánní úvahy

 

Je naprosto nepřijatelné, aby člověk mrzačil zvíře a způsoboval mu bolest a trauma jen proto, aby zajistil vlastní životní komfort a estetiku. Tato zrůdnost by měla být ve všech zemích zakázána jako naprosto nehumánní.  Kočka s amputovanými prsty je zmrzačená a znetvořená. Člověk je ten, kdo by se měl postarat o svoje zvíře, které je na něm závislé a důvěřuje mu tak, aby mu zajistil vhodnou péči, lásku a život v souladu s jeho přirozenými potřebami.

 

Zdroje:

http://hobby.idnes.cz/jak-strihat-kocici-drapky-0y3-/hobby-mazlicci.aspx?c=A080731_111602_hobby-mazlicci_tyn

http://www.bad-kitty.cz/news/chranice-kocicich-drapku/

www.miciny.cz

http://marthamagenta.blogspot.cz/2013/09/the-facts-about-declawing-cats.html

http://www.save-our-paws.org/life-after-declawing.php

 

Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007,www.grada.cz