Články

PŘEHLED NĚKTERÝCH LÉKŮ, KTERÉ SE POUŽÍVAJÍ NA HCM

Prosím berte veškeré informace uvedené zde jako informativní, přehled slouží pouze pro základní orientaci, při užívání medikace se řiďte výhradně doporučením svého veterinárního lékaře!!! Léčba je vždy individální.

Léky se dají koupit pouze na lékařský předpis. Uvedené ceny jsou uvedeny z internetu včetně DPH. Na tyto ceny se ovšem vzhatuje snížená sazba DPH (pro lidské recepty), pro ceny za veterinární recepty platí zvýšená sazba DPH, takže výsledná cena se může lišit cca o 7%. (Toto neplatí u vitamínů - ceny za Karsivan a Taurin jsou uvedené z internetových obchodů pro zvířata).

Použité zdroje: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/leky, Mgr. Tereza Hendrychová, http://www.veterina-pisek.cz/publikace/tromboembolismus-u-kocky, http://www.mojelekarna.cz


ANTIKOAGULANCIA (léky na snížení srážlivosti krve, ředění krve) - prevence tromboembolie

Antikoagulancia jsou léky snižující krevní srážlivost. Blokují tvorbu nebo účinek některých působků v procesu srážení krve - koagulace. Užívají se v prevenci a léčbě trombóz (sraženin) a jejich embolických komplikací (když je část trombu z místa vzniku zanesena do jiného místa v organismu, kde vyvolá uzávěr cévy,a tudíž nedokrvení příslušného orgánu.

Heparin a nízkomolekulární heparin
Heparin je kyselý mukopolysacharid, široce používaný jako antikoagulant, tedy prostředek snižující srážlivost krve. Je účinný při zabraňování srážlivosti krve, dokáže rozpustit krevní sraženiny. Působí na krevní destičky, které jsou klíčové při zaplňování poškozených stěn cév. Podle některých studií jsou nejlepšími léky pro prevenci tvorby sraženin u rizikových koček tzv.nízkomolekulární deriváty heparinu (Fragmin, Fraxiparin). Tyto léky jsou podávány injekčně, tenkou jehlou (podobně jako insulin) a medikaci zvládá i majitel. Krvácivé komplikace jsou vzácné a cena je snesitelná.
Cena - 5x1 ml: cca 900,- CZK, 1 x 10 ml cca 700,- CZK

Warfarin - dávkování, nežádoucí účinky, kontraindikace
Další medikamenty používané v prevenci ATE jsou warfarin a jeho deriváty. Tyto látky zabraňují syntéze určitých srážecích faktorů a omezují tak srážlivost krve. Mechanismus účinku je poměrně složitý, v podstatě narušuje normální funkci vitaminu K, který je nezbytný pro tvorbu účinných koagulačních faktorů. (Warfarin působí tak, že zablokuje v játrech tvorbu specifických faktorů krevní srážlivosti, které jsou závislé na vitamínu K. V těle vzniká situace, jako by bylo vitaminu K nedostatek). Jeho antikoagulační účinek nastupuje s několikadenním zpožděním (3-5 dní), proto je v akutních případech potřeba zahájit terapii parenterálními antikoagulancii (Heparin). Po jejich vysazení také efekt delší dobu v krvi přetrvává. Hlavním nežádoucím účinkem Warfarinu je to, že nízká dávka přiliš nepomáhá, při vyšších dávkách pak hrozí krvácení. Bezpodmínečně nutné při užívání warfarinu je monitoring výskytu krve ve stolici, v moči, na sliznicích. Pacient užívající warfarin musí pravidelně docházet na kontroly krevní srážlivosti tzv. Quick test (v Praze se provádí např v laboratoři Labvet - Holešovická tržnice, http://www.labvet.net/odbery.php a užívání veškerých ostatních léčivých přípravků, doplňků stravy i dietu konzultovat s lékařem. Efekt působení Warfarinu je třeba velmi pečlivě sledovat. Je také doporučováno neměnit jídelníček, některé potraviny ovlivňují působení warfarinu. Příjem potravin s vitaminem snižuje účinnost Warfarinu. Nejvíce vitaminu K je například v ztelených paprikách, špenátu, zelí, obsahuje ho také některé ovoce, hovězí maso. Veškeré informace o warfarinové dietě najdete na následujících stránkách: http://www.warfarin.cz/cs/interakce-s-potravinami-a-leky.html a dieta_pri_antikoagulacni_lecbe.pdf (425,9 kB)
Cena - Warfarin 3mg: 100 ks cca 170,- CZK

(Levnější alternativa je Lawarin (PIL_Lawarin-2-5.pdf (112,5 kB), tam ale hodně záleží na dávkování. Vyrábí se v silách 2mg a 5mg. Vyplatí se 100tbl 2mg cca 110kč a 50tbl za 60kč, případně komu stačí malé balení 50tbl 5mg 95,-kč)

Antitrombotika a kyselina acetylsalicylová ASA
Lékem používaným v prevenci ATE byl aspirin. Ačkoliv je aspirin pro kočku toxický, v dávce 25 mg/kg každý 3.den je bezpečný a může snižovat agregaci krevních destiček a tvorbu sraženin. Efekt je však malý, 75% koček přeživších epizodu ATE a dostávajících aspirin, mělo další epizodu. K dostání jsou pouze tablety 500 mg, talbetky 25 mg se k nám již bohužel nedováží Je možné použít také anopyrin. Je možné se zeptat na možnost napsat recept na přípravu želatinových kapslí s touto účinnou látkou pro možnost potřebného dávkování. (Spíše na větší lékárny u polikliniky či nemocnice, které mívají "kapslovačku").

Cena - anopyrin 100 mg 20 tablet: cca 40,- Kč (nutné s lékařem konzultovat dávkování!!)

Clopidrogel Actavis
Clopidogrel Actavis 75 mg, patří do skupiny léků zvaných protidestičkové léčivé přípravky. Krevní destičky jsou velmi malá tělíska v krvi, menší než červené nebo bílé krvinky, které se při srážení krve shlukují. Protidestičkové léky brání tomuto shlukování a snižují tak možnost vzniku krevní sraženiny (trombóza) Clopidogrel Actavis 75 mg se užívá k prevenci vzniku krevních sraženin (trombů) tvořících se ve zkornatělých tepnách.
Cena - 75 mg: 28 tbl za max 250,-kč


BETABLOKÁTORY

Účinnou sloužkou je například carvedilol. Tlumí některé funkce sympatického nervového systému (betareceptor), zejména jeho účinek na srdce a krevní oběh. Zpomalují srdeční činnost a snižují krevní tlak.

Coryol
Coryol obsahuje léčivou látku zvanou carvedilol. používá k léčbě: chronického srdečního selhání a vysokého krevního tlaku (hypertenze). Působí relaxaci a rozšíření krevních cév, což pomáhá snížit krevní tlak. V případě chronického srdečního selhání může srdci umožnit snazší čerpání krve do celého těla.
Cena - 30 tablet: 30,- až 50,- Kč


BLOKÁTORY VÁPNÍKOVÉHO KANÁLU

Účinnou složkou je amlodipin. Blokuje kanály pro transport vápníku, snižuje krevní tlak

Zorem
Léčivou látkou je amlodipini besilas 6,935 mg nebo 13,870 mg, což odpovídá 5 nebo 10 mg amlodipinu v jedné tabletě.Amlodipin je indikován k léčbě hypertenze. Amlodipin lze užít v kombinaci s thiazidovým diuretikem, alfa-blokátory, blokátory beta-adrenergních receptorů nebo inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu.
Cena 5 mg - 30 tablet: cca 170,- Kč

Cardilopin (2,5 m, 5 mg)
Léčivou látkou je amlodipini besilas 3,475 mg (6,95 mg nebo 13,90 mg), což odpovídá 2,5 mg (5 mg nebo 10 mg) amlodipinu, v jedné tabletě.
Slouží k léčbě hypertenze.
Cena 2,5 mg – 30 tablet: cca 130,- Kč

(Variantou je Amloratio Almoratio.pdf (115,5 kB) - tbl 30x5mg za 60,- kč, které je monžé půlit v případě, že je potřeba nižší dávka.


ACE INHIBITORY

Účinné látky jsou: Enalapril, Ramipril a Benazepril. Roztahují cévy.

Enap
Léčivou látkou je enalaprili maleas 2,5 mg, 5 mg, 10 mg nebo 20 mg v jedné tabletě
Enalaprilmaleát blokuje působení enzymu přeměňujícího angiotenzin I na angiotenzin II
což je enzym v těle nezbytný pro tvorbu látky, která způsobuje zúžení krevních cév. Léčba enalaprilem rozšiřuje cévy, což snižuje krevní tlak a zvyšuje dodávku krve a kyslíku k srdečnímu svalu a ostatním orgánům. Používá se k léčbě vaší hypertenze nebo srdečního selhání (oslabení srdeční funkce). Enalapril se také používá k prevenci symptomatického srdečního selhání. U mnoha pacientů v časném stádiu srdečního selhávání, tj. v období ještě před vývojem příznaků srdečního selhávání, enalapril napomáhá předcházet oslabování srdeční funkce a zpomalovat vývoj těchto příznaků.
Cena 2,5 mg: 30 tablet cca 60,- Kč

Fortekor
Léčivou látkou je: Benazeprili hydrochloridum Používá se k léčbě srdečního selhání všech stupňů u psů a chronické insuficience ledvin u koček.
Fortekor účinkuje jako ACE - inhibitor (inhibitor angiotenzin konvertujícího enzymu) pro psy a kočky. Po perorálním podání přípravku dochází k rychlému vstřebání aktivní složky benazeprilu (již za 2 hodiny po podání se dostavuje vrchol) a v játrech k hydrolýze na účinný benazeprilát (t½ = 1,4 hod.). Navozuje u koček dlouhotrvající inhibici účinku ACE plazmy, po jedné dávce přetrvává signifikantní inhibice 24 hodin. U zvířat se srdečním selháním benazepril snižuje periferní cévní odpor a tím krevní tlak a rovněž snižuje plnící tlak srdce a redukuje ztráty proteinů močí. Navozuje u koček dlouhotrvající inhibici účinku ACE plazmy, po jedné dávce přetrvává signifikantní inhibice 24 hodin. Benazeprilát je u koček vylučován v 85% žlučí a v 15% močí. Podávání přípravku vede v indikovaných případech k významnému prodloužení délky života postižených psů a koček.
Cena: 5 mg: 28 tablet: cca 350,- Kč

Benakor
Léčivou látkou je: Benazeprili hydrochloridum Používá se k léčbě srdečního selhání všech stupňů u psů a chronické insuficience ledvin u koček.

Benazepril hydrochlorid je prodrug (lékový prekurzor) hydrolyzovaný in vivo na svůj aktivní metabolit benazeprilát. Benazeprilát je vysoce potentní selektivní inhibitor ACE, a proto brání konverzi inaktivního angiotensinu I na aktivní angiotensin II a tím také redukuje syntézu aldosteronu. Proto blokuje účinky zprostředkované angiotenzinem II a aldosteronem včetně vazokonstrikce tepen i žil, retence sodíku a vody ledvinami a remodelačních účinků (včetně patologické srdeční hypertrofie a degenerativních změn ledvin).Benazepril hydrochlorid způsobuje dlouhotrvající inhibici aktivity ACE v plazmě u koček s vyšší než 95 % inhibicí při maximálním účinku a významnou účinností (> 90 % u koček) přetrvávající 24 hodin po dávce. U koček s experimentální renální nedostatečností, benazepril hydrochlorid normalizoval zvýšený glomerulární kapilární tlak a snížil systémový krevní tlak.
Cena: 5 mg: 28 tablet: cca 500,- Kč


DIURETIKA


Účinné látky jsou např. Furosemid, Torasemid. Zvyšují ztráty iontů v ledvinách (zejména sodíku a někdy i draslíku), přičemž ionty s sebou strhávají vodu, která se pak vylučuje. Močopudný účinek těchto léků má obrovský dopad při léčbě mnoha nemocí, a to zejména těch spojených s hromaděním tekutin v organismu.

Furon
obsahuje furosemid, který patří mezi kličková diuretika (močopudné látky) a brání zpětnému vstřebávání sodíku, draslíku a chloridů v ledvinách. Výsledkem je zvýšené vylučování těchto minerálů s vodou. Zvyšuje se rovněž vylučování hořčíku a vápníku. Furosemid patří mezi nejúčinnější diuretika. Užívá se k léčbě stavů spojených s otoky, které vyžadují rychlou terapii a které nereagují na mírněji účinná diuretika (např. plicní edém, chronické srdeční selhávání, chronické selhávání ledvin). Furon může být užíván při léčbě vysokého krevního tlaku v kombinaci s jinými léky užívanými k léčení této nemoci.
Cena – 40 mg: 50 tablet cca 65,- CZK


VITAMÍNY

Karsivan 50
Účinná látka, propentofylin, zlepšuje prokrvení mozku, srdce a kosterních svalů a umožňuje tak lepší využití živin a kyslíku v periferních tkáních. Zabraňuje agregaci krevních destiček a zlepšuje průtok červených krvinek krevním řečištěm. Aplikuje se dávka 3 mg/kg živé hmotnosti dlouhodobě, dvakrát denně.

tělesná hmotnost dávkování Karsivan 50
do 4 kg 2x denně 1/4 tablety
5 - 8 kg 1/2 tablety
9 - 15 kg 1 tableta
16 - 25 kg 1 1/2 tablety
26 - 33 kg 2 tablety
34 -50 kg 3 tablety

Cena - 50 mg: 60 tablet cca 350 - 400,- Kč


Taurin
Taurin je pro kočku velice důležitou látkou. Mimo jiné podporuje správnou činnost srdce a má vliv na správný krevní tlak. K dostání je v tabletkách, pastách, obsažen je zejména v hovězím mase.

Felini Taurin - orientační cena: 100 g 350,- Kč- 200 g 600,-Kč
Beaphar multivitamínová pasta s taurinem - orientační cena za 250 g cca 200,-Kč

Pokračovat na: Formulář HCM