(V)ČASNÉ KASTRACE KOČEK

Kastrace koček jako taková je stále ještě v mnoha lidech zakořeněná jako cosi zbytečného či dokonce zdraví škodlivého. Je opředena mnoha mýty jako např., že kočka by za život měla mít alespoň jedny koťata nebo že po kastraci už nevyroste a mnoha dalšími. Pokusím se zde tyto mýty vyvrátit a přiblížit problematiku kastrací jak laické veřejnosti a majitelům „obyčejných" domácích miláčků, tak chovatelům, kteří se věnují cílenému chovu koček s rodokmeny.

Sterilizace a kastrace v raném věku, jsou operace prováděné na koťatech před konvenčním věkem šesti až osmi měsíců. Obvykle ale tyto rané kastrace probíhají ve věku mezi 8 a 16 týdny. V Severní Americe jsou kastrace v raném věku praktikovány více než 25 let.

Roční mainský mývalí kocour kastrovaný ve 3,5měs.
Roční mainský mývalí kocour kastrovaný ve 3,5měs.

Zatímco pozornost se především zaměřuje na útulky a záchranu domácích zvířat, také stále více dnešních chovatelů čistokrevných koček žádají od veterinářů časné kastrace u svých koťat určených jako domácí mazlíčci. Chovatelé, kteří tak dělají, zajišťují, že jejich odchov nebude produkovat žádná další koťata a nový majitel tak nebude přispívat k tragédii přemnožení koček a plnění útulků.

Například jen v USA se odhaduje, že 4 až 15 milionů zdravých koček je každoročně utraceno jen proto, že nemají domov. V Kanadě je největší příčinou úmrtí zdravých koček euthanasie. V některých azylových domech je 50 až 90% přijatých koček utraceno, jednoduše pouze proto, že je nikdo nechce.

Studie ukázaly, že navzdory hospodářským nabídkám, jako jsou „low-cost" (levné) kastrace, mnoho koček přijatých do útulků, měly alespoň jeden vrh, než byly sterilizovány. Kastrační programy jsou bohužel velmi nedostatečně podporovány. Na druhé straně asi jedna třetina koček přijatých do útulků jsou kočky (koťata) z nechtěných vrhů. V boji proti přemnožení a zbytečné euthanasii zdravých jedinců je jednoduše potřeba kastrovat v raném produktivním věku nebo ještě lépe před ním a kastrace je nejefektivnější prostředek ke kontrole kočičí populace a čekání na zákrok až po dosažení pohlavní dospělosti maří účel.

Mnoho respektovaných profesních organizací, včetně kanadského veterinárního lékařského sdružení (CVMA), Veterinární lékařská Sdružení v Ontariu (OVMA), Medical Association (AVMA) a americké Veterinární nemocnice a Sdružení (AAHA) vydalo prohlášení o postoji podporující kastrace již v raném věku a mnozí veterináři jsou si nyní vědomi jejích výhod. Je však paradoxní, že jedna z nejstarších a běžně prováděných operací pro domácí zvířata byla jednou z nejméně studovaných. Existovalo velmi málo vědeckých údajů pro to, aby se navrhl optimální věk pro sterilizace a kastrace koček a psů.

Nejčastějším důvodem pro volbu věku šest a více měsíců v minulosti bylo to, že veterináři byli pohodlní k provádění operace a řízením anestezie úměrně k této věkové skupině. Tehdy ještě nebyla k dispozici šetrná anestetika a pozdější věk snižoval rizika spojená s anestezií, dnes však již mnoho veterinárních škol poskytuje vzdělávání v „dětské" chirurgii, dostupnosti lepších a šetrných anestetik, není tedy už třeba čekat u mladších pacientů na věk alespoň 6 měsíců věku a je prokázáno, že dřívější kastrace jsou mnohem lépe snášeny samotnými pacienty.

Ještě donedávna se spekulovalo o možných pooperačních komplikacích spojených s časnou kastrací, jako např. vliv na růst, riziko zlomenin dlouhých kostí, obezita, změny v chování, zvýšené riziko různých onemocnění, nebezpečí operace a anestézie u dětských pacientů.


Nicméně z několika vědeckých studií nyní vyplynulo, že tyto obavy jsou neopodstatněné.

Například, bylo prokázáno, že časné kastrace:

  • nezpůsobují zakrnělý (ani „vyčouhlý") růst kočky (University of Florida 1996)
  • nezpůsobuje zvýšení rizik spojených s anestezií, ani pooperační komplikace (University of Texas studie z r. 1997 a 2000)
  • nezpůsobuje vážné problémy v chování koček (univerzitní studie z Cornell 2004, a Mercer University 2001)
  • nepřispívá k rizikům onemocnění močových cest (University of Minnesota 1996, University of Texas 2000)
  • nezpůsobuje obezitu (University of Minnesota 1996)

Rozsáhlá studie na Universitě v Corvell na více než 1600 kočkách, které byly sledovány po dobu až 11 let, ukázala, že kočky kastrované v brzkém věku měly méně některých zdravotních problémů, včetně zánětu dásní, astma, abscesy a rakoviny mléčné žlázy, než kočky kastrované v tradičních věkových kategoriích. Testosteron a estrogen pomáhají zrání z růstových štěrbin v dlouhých kostí. Růst se zastaví, když dojde k jejich uzavření. U nekastrovaných koček se tak děje okolo 1 roku věku, u kastrovaných je to zhruba o 8 týdnů později. Z tohoto důvodu se původně uvažovalo nad možnou souvislostí s časnou kastrací, což ale španělská studie nepotvrdila a rovněž se přiklonila k tomu, že i pro tyto případné zlomeniny dlouhých kostí způsobuje špatná životospráva a zejména nadváha. Je třeba si uvědomit, že kastrovaná kočka potřebuje asi o 30% nižší energetický příjem, než kočky nekastrované. Závěrem všechny studie poukazují na to, že časné kastrace nesou mnohem více výhod, než rizik.
7 letý polodlouhosrstý domácí kocour, kastrován v 5 měs. 7 letá domácí kočka, kastrovaná ve 4 měs.
7 letý polodlouhosrstý domácí kocour, kastrován v 5 měs. a 7 letá domácí kočka, kastrovaná ve 4 měs.


Péče

Protože koťata mají zvláštní potřeby v porovnání s dospělými, musí být dodrženy určité pokyny. Tito mladí pacienti by měli mít kompletní vyšetření před operací, být očkování a odčervení a zbavení vnějších parazitů. Koťata musí být dobře zvážena a dávka anestetik pečlivě vypočítána. Protože mladí pacienti ještě nemají dostatek podkožního tuku a aby se předešlo hypotermii (podchlazení), měla by operace být prováděna v teple, na teplé podložce a ne pouze na kovovém stole.

Nedoporučuje se, aby koťatům do čtyř až šesti měsíců byla odebrána strava dlouho před operací, obvykle stačí dvě až čtyři hodiny. To zabrání rizikovému snížení hladiny krevního cukru - hypoglykémie. Ze stejného důvodu se doporučuje podat malou dávku krmení do hodiny po probrání z anestezie. Veterináři, kteří provádějí tyto rané kastrace potvrzují, že operace je kratší a jednodušší, než u starší kočky.

Velké plus spatřuji také v tom, že také někteří výrobci kočičích krmiv již uvedli na trh řadu pro časně kastrovaná koťata.
Překlad a foto: Radka Vacíková
www.imagineglamour.cz 

Zdroj:

http://www.winnfelinehealth.org/Pages/Early_Age_Spay_Neuter.pdf
(www.cfhs.ca) American Humane Association
(www.americanhumane.org) a Winn Feline Foundation

Organizace podporující časné kastrace:
• Americká veterinární komora • Evropská společnost kočičí medicíny
• Kanadská veterinární komora • Feline Advisory Bureau (Velká Británie)
• Winn Feline Foundation • Britská Veterinární komora pro malá zvířata

FOTO ČASNÝCH KASTRACÍ


KASTRACE KOCOURA / SPAYING OF THE MALE


Mainské mývalí kotě - 4 měsíce***

KASTRACE KOČKY / SPAYING OF THE FEMALE
 
Radka Vacíková
CHS plemene Mainská Mývalí
www.imagineglamour.cz
 

Kastrační mapa

Zkušenosti chovatelů

Chovám krátce a mám za sebou dva vrhy. Áčko - první vrh - jsem nekastrovala, protože jsem se toho bála a neuměla jsem si představit, že je povezu na zákrok - nebylo tenkrát ani moc lidí se kterými bych o tom mohla pokecat - všichni v mém tehdejším okolí nekastrovali. No a teď Béčko - 2. vrh. Všechny jsem vykastrovala hned ve věku 3 měsíců a důvodů bylo hned několik, takže se mohu podělit - bála jsem se zbytečně. Prostě paráda.  Teď mi naopak píší "nešťastní" majitelé Áček, kteří kastrovali teprve nedávno. Všichni do jednoho, "že se báli" a "co je to ta boule u jizvy", "Vet nám řekl, že nesmí skákat", "Museli jsme si vzít dovolenou, aby si nelízala stehy" atd. atd. Takže já osobně kastruji odteď prcky, neb je to nejen velké plus pro budoucí majitele, ale hlavně to prcci lépe snášejí než v pozdějším věku. Takže i já jsem nyní v táboře brzkých kastrací.

Šárka Stará Jetelová
CHS plemene Mainská Mývalí
www.bilandcoo.cz 


Strach je to největší se kterým ze začátku téměř každý chovatel bojuje. Kastruji ranně koťátka před odchodem do jejich nového domova od doby , co máme importy. Jednak to mají ve smlouvě a časem člověk pochopí, že to dává smysl. Radost nových majitelů, kterým ušetříte bolesti a starosti do budoucna je k nezaplacení. Lidi jsou různí a né všechny chovatel odhadne na začátku i když se Vám mohou zdát ti nejlepší, takto máte kontrolu, že se nebude na Vašich koťátkách nelegálně chovat. Všichni jsme již byli svědky, jak je obtížné z takových podmínek dostat své koťátko zpět.  

Michaela Novotná
CHS plemene Ragdoll
www.bright-crystall.com 


Chovu koček se věnujeme od roku 2008. Když jsem inzerovala koťátka na prodej, často se mě majitelé ptali, zda by si mohli udělat "vržíček pro radost". Nemohli... Ne všichni kocourci či kočičky jsou vhodní pro další chov. Myšlenkou, že začneme (v)časně kastrovat jsem se zabývala delší dobu. A co rozhodlo? Bohužel se náš odchov dostal při kastraci do rukou veterináře "packala" a kastraci málem nepřežil. Dalším důvodem bylo, že mě ohledně koupě kotěte kontaktovala jedna z největších množitelek v ČR. Podařilo se jí sice měnit identitu, ale představa, že by naše vymazlené miminko mělo skončit v nějaké množírně... děs a hrůza. Jedním z důvodů byli i samotní majitelé, kteří se o svá miminka bojí. Neví, co je při kastraci roční kočičky či kocourka čeká, musí si brát volno v práci, byli nervózní, měli strach i když jsem se vždy snažila o jejich maximální podporu. Naši první časnou kastraci jsem obrečela a jsem moc ráda za podporu Adély Justové a Radky Vacíkové, které trpělivě snášely mé dotazy a byly se mnou v době, kdy koťátka podstupovala zákrok. Domů jsme si přivezli koťátka absolutně v pohodě, zdravá, akční, hladová. Vůbec bych nevěřila, že na nějakém zákroku byla. Když srovnám časnou kastraci koťátka s kastrací dospělé kočky - srovnávám nesrovnatelné. Dospěláci většinou trucují, prožívají bolest mnohem hůře. Koťátka si naopak žádnou bolest nepřipouštějí. První kotě jsme časně kastrovali v roce 2012. V té době měly časné kastrace víc odpůrců než zastánců. Ale čím dál více se setkávám s tím, že si píší majitelé o již kastrované kotě a jsou ochotni si i na něj počkat. Vždyť časná kastrace je i v jejich zájmu. Respektive především v jejich zájmu. Do budoucna bych byla ráda, pokud by časné kastrace přestaly být nadstandardní službou chovatelských stanic a staly se zcela běžnou záležitostí. Jako je tomu běžně v civilizovaném světě. Je to nejbezpečnější prostředek, jak zamezit nechtěnému množení koček.

Klára Krmelová
CHS plemene Burmilla
www.crmi.cz 

Zkušenosti mazlíčkářů

Když jsem se poprvé dozvěděla o časných kastracích, myslela jsem si - "Cože?! Oni řežou do tak 
Lišák
malýho tvorečka?! To jako fakt?! Nemají soudnost?!" - absolutně jsem to odmítala. Mozek mi to prostě nepobíral. Pak jsem se ale s tím setkávala častěji a častěji. Až do doby, kdy jsem sama měla mít koťátko, ale chovatelka mi jasně řekla, že odejde do nového domova již kastrované. A tak jsem si řekla, že se tomu musím otevřít a začala jsem studovat. Zahraniční studie, zkušenosti veterinářů, kteří kastrace již provádějí, zkušenosti chovatelů, ptala jsem se na všechno, i na úplný kraviny. Pak jsem se také koukla, jak na tom jsou kočky, které jsou vykastrovány až po roce ne-li déle. Také už mám zkušenost s kastrací roční kočky, z anestezie se dostávala celý den, stehy jsme hlídali několik dní. A když jsem to porovnala, zjistila jsem, že ta míra rizik je daleko menší u raných kastrací a výhody jsou daleko větší. Tak jsem řekla, jop, jdu do toho a nevadí mi to. 
Protože jsme s chovatelkou kamarádky, věděla jsem o každém uprdnutí každého z vrhu. Lišáček byl kápo a malý terorista. Když šel na kastraci, logicky jsem to prožívala také. Ale obavy byly naprosto zbytečné, už pár chvil po návratu domů (myšleno k chovatelce) byl téměř nejživější z vrhu. A to dokazuje i toto video, kde je celá smečka - dvě koťátka jsou čerstvě (pár hodin) kastrovaná (poznáte která?):Dnes, jako rok a půl starý kocour nevykazuje žádné známky toho, že by měla na něj brzká kastrace nějaký negativní dopad. Má téměř 7 kg, dlouhý je jak týden, zabírá většinu postele, hlava mu opravdu nezakrněla a je naprosto zdravý. Takže moje zkušenost jako mazlíčkáře, který zažil oboje - jednoznačně vedou rané kastrace. Je to lepší jak pro majitele, chovatele tak nejvíce i pro samotné kotě. 
 
Bára Junková


Moje zkušenosti s brzky kastrovaným kocourem Quentinem Caramellocoon jsou jen pozitivní. Nejdůležitější pro mě je, že nám odpadla starost, kdy ho máme kastrovat (chytit správnou dobu než začne značkovat a už se to třeba neodnaučí), dále jsem byla zbavena strachu ze samotného zákroku (zda to chlupáč zvládne a bude vše bez komplikací) a další věc: co narkóza? Budu si muset vzít dovolenou? Starat se o něj? Jak vše zvládneme? Mám porovnání s jeho bráškou, který byl kastrován později (v 6-7 měsících) a rozdíl ve velikosti, mohutnosti či výrazu není žádný. Ikdyž možná ano, Quentin se mi zdá větší i delší. Genetika udělá své, nikoli kastrace. A šla bych do toho znovu! :) 

Lucie Lupačová