HLAVNÍ FUNKCE MOČOVÝCH CEST

  • - moč odstraňuje z organismu odpadní a toxické látky, které by se jinak nahromadily v krvi, zejména močovinu, kyselinu močovou,
  •   kreatin, sodík, oxylát
  • - močí se reguluje množství odplavované vody a minerálů
  • - moč se tvoří v ledvinách, odkud je vedena do močového měchýře, vyměšuje se močovou trubicí


ONEMOCNĚNÍ MOČOVÝCH CEST

Onemocnění dolních močových cest bývají častým problémem u koček, které žijí v domácím prostředí, nejvíce ty, které mají málo pohybu, sklony k obezitě a stresu, u koček s nižší frekvencí močení. Když se kočky méně pohybují, také méně pijí, může pak dojít k zahuštění moči a existuje tak větší riziko ucpání (obstrukce) močové trubice.

Idiopatická cystitida (FIC - fellinne intersticial cystitis) je aseptický zánět močových cest koček, vyskytuje se nejčastěji u koček a působí až 60% urinárních problémů u koček. Při idiopatické cystitydě se zmenšuje tloušťka ochranného filmu močového měchýře (je tvořena glykosaminogykany), což umožní průchod toxinů a zárodků bakterií a stimuluje nervová vlákna bolesti. Na sliznici močového měchýře koček dochází k tvorbě krvácení, zvyšuje se propustnost sliznice močového měchýře. Častou příčinou idiopatické cystitidy je stres.

Urolitiáza je tvorba močových kamenů kdekoliv v močových cestách. V minulosti byl nejčastějším typem urolitu struvit, ale v dnešní době stojí na předním místě společně s oxalátem. Přítomnost struvitových kamenů a jejich rozpuštění lze ovlivnit vhodným typem diety, oxalát vyžaduje většinou chirurgické odstranění. Mezi další méně často se vyskytující urolity patří např. urát a xantin. Tvorba uretrální zátky je nebezpečná především u kocourů, kde vede k částečné či úplné obstrukci močových cest. Zátka se skládá z organického materiálu (krev, bílkoviny, infekční agens, buněčný detritus) a anorganického (krystaly). Pokud zátka ucpe močovou trubici úplně a brání odchodu toku moče z močového měchýře, jedná se o velmi vážný stav, který pokud není akutně ošetřen, vede k selhávání ledvin kočky, dehydrataci a smrti zvířete. 

Terapie onemocnění je vždy celoživotní a vyžaduje pravidelné kontroly, vyšetření moče a močového sedimentu kočky. Terapie je založena na zkrmování speciálním typem krmiva (záleží na typu krystalu a příčině onemocnění) a zvýšení aktivity kočky. Důležité je také zvýšit příjem tekutin, což je možné několika způsoby, např. přechodem na vlhký typ krmení. Většina koček má ráda tekoucí vodu, je tedy vhodné využít kočičí fontánky nebo posadit kočku ke kapajícímu kohoutku.


JAKÉ PŘÍZNAKY ZNAČÍ ONEMOCNĚNÍ MOČOVÝCH CEST?

časté nucení na močení

opakované močení po kapkách

močení mimo toaletu

bolest při močení

málo časté močení až neschopnost vymočit se

nepřirozený postoj a nadměrná námaha při močení

neustálé olizování genitálií

přítomnost krve v moči

bolestivé mňoukání

neklid

schovávání se

odmítání potravy, popřípadě zvracení

apatie

cat bladder stone




PROČ NEZANEDBAT PŘÍZNAKY ONEMOCNĚNÍ

Pokud se totiž v moči zvířete krystalky tvoří a močové cesty ucpávají, začne mít kočka problémy s močením. Pokud si majitel jejího atypického chování nevšimne včas a močová trubice se zcela ucpe, je jeho kočka dokonce vážně ohrožena na životě. Při ucpaných močových cestách už se totiž zvíře nedokáže bez pomoci veterináře vymočit vůbec. Veterinář pak musí zvířeti zavést do močových cest katetr, aby obsah močového měchýře mohl odsát. Pokud se problémy s ucpáváním vracejí, lze zvážit operaci, při které se zúžená část močových cest zcela odstraní.

CO SE MŮŽE STÁT, KDYŽ MÁ KOČKA UCPANÉ MOČOVÉ CESTY?

V případě ucpání močových cest ledviny nemohou z krve filtrovat toxické látky a udržovat v těle rovnováhu tekutin a minerálů. Pokud to trvá 24 hodin, může dojít k nevratnému poškození ledvin, po 36 hodinách bez odborné pomoci zvíře v bolestech umírá.

PROČ JE DŮLEŽITÁ ROVNOVÁHA PH?

Pro případný vznik zdravotních potíží je podstatné hlavně pH moči konkrétního zvířete.   Důležité je nejen PH, ale i objem moči a její nasycení (přesycení moči = supersaturace). V ideálním případě by se pH moči mělo udržovat mezi 6,2 a 6,5 , kdy je riziko formování močových krystalů nejmenší, PH moči lze u rizikových koček sledovat pomocí diagnostických papírků.

JAK URČIT PH MOČI?
164 indicatore universale pH    ph hodnoty

Papírky na určení pH jednoduše koupíte v lékárně, ještě ale musíte vychytat okamžik, kdy zvíře močí, papírek mu podstrčit a hodnotu pH z něj odečíst. 

Na trhu také existuje i speciální "diagnostické" stelivo, které obsahuje indikátor pH moči. Při vyšším než optimálním pH moči stelivo změní barvu, což je pro majitele varováním, že se něco děje se zdravím močových cest jeho kočičího mazlíka. Toto stelivo je však výrazně dražší než běžné, proto se v internetových diskuzích většina majitelů koček shoduje na tom, že je to sice skvělá možnost kontroly, která se ale dá využívat jen čas od času.


Na vyšetření pH moči vaší kočky se také můžete domluvit přímo s veterinářem.


MOČOVÉ KAMENY

Močové krystaly se tvoří obvykle v močovém měchýři na rozdíl od člověka, kterému se tvoří v ledvinách. Důležitá je prevence - formou správné výživy. Močové kameny jsou tvořeny agregáty močových krystalů, obsažených v močovém měchýři. Tyto krystaly mohou i bez vytvoření kamene způsobit příznaky urinárního onemocnění, a být i překážkou, která kočce brání v močení a ohrožuje její život.

Krystaly vznikají, když je moč nasycena minerály. To je buď proto, že má zvíře problémy s metabolismem, nebo proto, že jeho strava vytváří příznivé prostředí k tvorbě urinárních krystalů.
Kameny mohou mít různou velikost, mohou být samotné, nebo spojené s jinými, jednoho typu, nebo smíšené. Je velmi důležité určit přesně jejich druh, pro volbu odpovídající léčby. Proto Vám veterinář navrhne, že udělá rozbor kamene, na základě rozboru se určí stravovací dieta.

Faktory napomáhající vzniku močových kamenů:

stupeň kyselosti moči tj. pH - struvity se tvoří v zásadité moči. Psí a kočičí moč je ve skutečnosti od přírody kyselá. Určitá potrava způsobí, že pH moči se stane zásaditým a tak vznikají příhodné podmínky pro vznik struvitových kamenů.

koncentrace minerálů v moči - krystal je složen z různých molekul, jejichž koncentrace v moči je přímo ovlivněna potravou. Pokud zvíře málo pije, jeho moč je koncentrovanější a minerály v ní obsažené mohou snadněji zkrystalizovat. Např. nízký obsah hořčíku v potravě omezuje tvorbu struvitů.

infekční cystitidy - moč je od přírody sterilní, pokud dojde k infekci bateriemi, zvýší se pH moči, tím riziko tvorby struvitů.

genetické dispozice - existují psi a kočky, kteří mají větší sklon k tvorbě kamenů než ostatní (např. Barmská a perská kočka mají dispozice k tvorbě oxylátových kamenů)

crystals


Struvity
Vyskytují se velice často. Jsou to močové kameny, které vznikají v prostředí příliš zásadité moči (pH nad 6,5) s vysokou koncentrací hořčíku, fosforu a amónia. Struvitové kameny se vyskytují hlavně v močovém měchýři. 78,5% uretrálních zátek obsahuje také struvitové krystalky. Predisponovanými plemeny jsou domácí krátkosrstá, perská a himálajská kočka. Co se týká pohlaví, hůře jsou na tom samice. Rizikový věk je 2-10let, většina nemocných koček je mladší pěti let.

Oxaláty
Kalcium-oxaláty jsou močové kameny, které vznikají v příliš kyselé moči (pH 6 a méně) s vysokou koncentrací vápníku a šťavelanů (oxalátů), a s nízkou koncentrací hořčíku a fosforu. Tyto kameny se častěji vyskytují i v ledvinách. Predisponovanými plemeny jsou perská a himálajská kočka. Co se týká pohlaví, hůře jsou na tom samci. Rizikový věk je 4-15let, většina nemocných koček je starší sedmi let.

Kameny s močanem amonným (uráty)
Jsou poměrně vzácné, vyskytují se při jaterních chorobách

Cystinové krystaly
Vyskytují se velmi vzácně. Urolity se tvoří u psů s poruchou zpětného vstřebávání aminokyselin v ledvinách. Tvoří se v kyselé moči.

LÉČBA

Aby mohl veterinář stanovit diagnózu, navrhne provedení testů jako je rozbor moči, zjistí pH, případně výskyt zánětlivých buněk, krev, proteiny, sono močových cest, RGT, analýza kamene atd.

Při ucpání močové trubice nejprve musí lékař zajistit zprůchodnění močových cest, potlačení nepříjemných klinických příznaků a přeléčení sekundární infekce.

Pro zneškodnění bakteriální infekce se podávají antibiotika, protizánětlivé léky na odstranění zánětu močových cest. V případě idiopatické cystitidy lékař může kromě úpravy stravy předepsat hormonální léčbu (feromony), která kočce pomůže překonat stres.

Struvity lze rozpustit podávání zvláštní diety, která je bohatší na sodík, díky tomu zvíře více pije, a tím se jeho moč rozřeďuje. Dieta je sestavena tak, aby snižovala koncentraci minerálů (hořčík a fosfor) a močoviny v moči tak, aby okyselovala pH.

Kameny s močanem amonným a cystinem se také dají rozpustit. K tomu se podává krmivo, které mění pH na zásadité.

Ostatní kameny - oxaláty rozpustit nelze, veterinář je musí vyjmout při celkové anestezii.

Základem léčby je důsledná dieta (stanovená dle konkrétního problému), která kontroluje pH moči, stejně jako množství minerálů a proteinů. Žádoucí změna kyselosti moči brání tvorbě nových kamenů a pomáhá rozpouštět kameny už utvořené. Snížený obsah minerálních látek, především hořčíku a fosforu, neumožní dostatečný přísun stavebních prvků k tvorbě kamenů. Kontrolovaná hladina proteinů omezí produkci amoniaku. Některé léčebné diety navíc zvýšeným obsahem omega-3 mastných kyselin pomáhají tišit bolestivost močového měchýře, a sníženým množstvím kalorií a zvýšenou hladinou L-karnitinu pomáhají redukovat tělesnou váhu.0773c05d78887daac052eac835e944b6 mmf250x250   e6b45a7870061261a1cd7616eb2a8871 mmf250x250








DOPLŇKY LÉČBY


PŘÍRODNÍ LÉČBA A PODPORA IMUNITY


Jako doplňkovou (podpůrnou) léčbu problémů s močovými cestami můžete zvolit také přírodní přípravky.

Cordyceps sinensis - má pozitivní účinek na oběhový systém, tonizuje ledviny, zlepšuje výměnu látek v ledvinách, napomáhá vylučování močoviny a zlepšuje funkci ledvinných kanálků a glomerulů poškozených léky nebo zánětem, podporuje funkci jaterních buněk, udržuje dobrou cévní průchodnost, reguluje hladinu cholesterolu, harmonizuje hormonální systém a podporuje ochranu před účinky volných radikálů. Působí bakteriostaticky proti desítkám patogenních bakterií včetně staphylokoků, streptokoků atd.

Cordyceps


Lichořeřišnice větší - Pro její léčivé účinky používáme a pěstujeme odrůdu zvanou lichořeřišnice větší. Peruánští Indiáni využívají z rostliny listy, které mají antibakteriální účinky. Lichořeřišnice má unikátní vlastnosti - má silné léčivé účinky a navíc je velice ohleduplná k tělu. Lichořeřišnice neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jako chemická antibiotika. Lichořeřišnice účinně působí proti všem 46 kmenům stafylokokových bakterií způsobujících zánětlivá onemocnění močových cest a ledvin. Léčitelé i lékaři zaznamenávají obrovské úspěchy v použití lichořeřišnice v boji s obtížně léčitelným zlatým stafylokokem, který je schopen odolávat i silným antibiotikům a zdraví nakažených ohrožuje i po mnoho let a v mnoha úrovních organismu.

listy lichorerisnice nebo tinktura oboje ma skvele ucinky 1



Colostrum - největší předností colostra je to, že dokáže velmi pozitivně ovlivnit imunitní systém, zajistit okamžitou obrannou funkci a rychle vytvořit a harmonizovat vlastní léčebné síly organismu a to vše bez vedlejších účinků. 

80362 99


Immune Advantage - přípravek na podporu imunity. Obsahuje vysoké množství směsi tříd Imunoglobulinů, Imunoglobulin G (IgG), Imunoglobulin M (IgM), Imunoglobulin A (IgA), IGF1 a polypeptidy.

NOW 03219 0


ImunActiv - Vitamíny a nejdůležitější minerály v denní doporučené dávce, navíc obohacené o komplex Imunactiv, který obsahuje beta glukan, bioflavonoidy, vitamin C a zinek. Tyto látky pomáhají podporovat imunitní systém.
Beta glukan – substance přírodního charakteru získávána z kvasnic, aktivuje důležité složky imunitního systému, které jsou poté schopny zachytávat poškozené buňky, ničit infekční organizmy (viry, bakterie).
Zinek – nezbytná složka imunitního systému, bojuje proti infekcím.
Vitamin C – chrání před nachlazením.
Bioflavonoidy – působí jako antioxidanty, stimulují funkce jednotlivých složek imunitního systému.

4007faf91f4a22aefefdc58f06af120b

HOMEOPATIKA (POUZE JAKO DOPLNĚK LÉČBY)

homeopatika 1600x900ms

Homeopatická léčba společně s infuzní terapií a dietními opatřeními pomáhá podporovat funkci ledvin, pokud již nedošlo k nezvratným změnám v jejich tkáni. Ovšem není samospásná, zvíře by měl vždy prohlédnout veterinář!

UROLITIÁZY

Apis mellifica
Náhlá zástava močení, případně jen velmi malé množství moče. Močení je bolestivé, v moči jsou bílkoviny a krev. Zvíře nepije a vyhledává chlad.
Ředění 15 CH každou hodinu.

Arnica montana
Zvíře je slabé, při pohybu se jeho stav zhoršuje, v moči je krev i viditelná.
Ředění 9-15 CH po 3-6 hodinách.

Berberis vulgaris

Bolestivost v oblasti ledvin, močení je bolestivé a obtížné. Moči je pouze málo a je kalná.
Ředění 5 CH, 5 granulí 2x denně

Cantharis 
Krvavá moč je vylučovaná po kapkách, časté nucení na močení bez výsledku
Ředění 5 CH, 5 granulí každých 30 minut, po zlepšení 3x denně
Lze střídat s lékem Berberis

Calcarea carbonica
Uvolňuje močové kameny, zvláště u pomalých, apatických pacientů se čtvercovým rámem těla
Ředění 15 CH, 5 granulí 3x denně do zlepšení
 
Lycopodium clavatum
Uvolňuje močové kameny, zvláště u pomalých, apatických pacientů se čtvercovým rámem těla
Ředění 15 CH, 5 granulí 3x denně, při záchvatu 30 CH, 5 granulí každých 30 minut

Uklidnění bolestí, uvolnění močových kamínků
5 granulí každého léku, střídat po 10 minutách:
Pareira brava, 5 Ch
Calcarea carbonica 30 Ch

CYSTITIDY

Sarsaparilla
Zvíře při bolestivém močení  naříká. V moči může být písek. Vhodný pro kočky společně s lékem Pareira brava
Ředění 5 Ch, 5 granulí 3x denně

Equisetum hiemale
Časté a hojné močení. Bolestivost močového m ěchýře při palpaci a na konci močení. Vhodný pro chronický proces.
Ředění 5 CH, 5 granulí každou hodinu, postupně prodlužovat interval na 3x denně

Nitricum acidum 
Malé množství krvavé moči, která  zapáchá. Nažloutlé krvácející kožní změny doprovázající tento chronický zánět.
Ředění 5 CH, 5 granulí 3-4x denně
 
Calcarea carbonica
Ředění 9 CH, 5 granulí 1x denně týden, 2x týdně měsíc, 1x týdně měsíc. 

Cantharis 
Časté a naléhavé nucení na močení po kapkách spojené s bolestivostí. Moč je krvavá. Vhodné pro akutní proces
Ředění 5 CH, 5 granulí každých 30 minut, po zlepšení 3x denně


Dulcamara
Malé množství kalné a zapáchající moči, zejména po vystavení zvířete vlhkému chladu.
Ředění 5 CH, 5 granulí každu hodinu, postupně prodlužovat interval na 3x denně

Mercurius corrosivus
Velmi bolestivé močení po kapkách, noční zhoršení.
Ředění 5 CH, 5 granulí každé dvě hodiny, postupně prodlužovat interval.

Parreira brava
Velmi časté močení, každých 15 minut, doprovázené ostrou bolestí. Velké usilí vede k vymočení několika kapek moči.
Ředění 5 CH, 5 granulí každé dvě hodiny


PREVENCE

Prevence spočívá v dietních a režimových opatřeních. Důležité je udržovat optimální hmotnost zvířete, poskytnout mu víc příležitostí k pohybu, snížit stres, zajistit dostatečný přísun tekutin. Zvýšení příjmu tekutin je možné docílit zvýšením dávky mokrého krmiva (maso, kvalitní masové konzervy) oproti suchému. Dále je nutné zapomenout na levné granule a sáhnout po vysoce kvalitním krmení, které optimaluzuje pH moči.  Krmte kočku co nejpravidelněji či jí nechte volný přístup ke krmivu – v důsledku dlouhodobé nečinnosti žaludku se vylučuje kyselina chlorovodíková, na což reagují metabolické pochody v těle signálem do ledvin, jenž produkcí alkalické moči kompenzují tento stav. Kočka musí mít neustále k dispozici čerstvou pitnou vodu, ideální je tekoucí voda - kočičí fontánka.

1024px Fresh meat      fontana pet mate


Zdroje:

http://hobby.idnes.cz/kastrace-kocek-onemocneni-ledvin-a-mocovych-cest-f6i-/hobby-mazlicci.aspx?c=A121023_105406_hobby-mazlicci_mce
http://www.srdcemprokocky.cz/?q=node/130
http://www.veterina-homeopatie.cz/poradna/por044.html
http://www.veterinapruhonice.cz
www.mooncat.cz
http://www.spektrumzdravi.cz/lichorerisnice-nedocenena-pomocnice-v-boji-proti-zanetum
http://psidieta.cz/aby-kocka-nezkamenela-jak-lze-predchazet-urolitiaze-kocek/