Největší dar, který můžete své kočce dát, je kastrace. Tyto rutinní lékařské postupy nejen pomohou zvládnout přemnožení koček, ale zejména mohou zabránit vážným zdravotním problémům vašich koček a umožní jim vést delší, zdravější a šťastnější život.

Co je kastrace a sterilizace?

Sterilizace nebo ovariohysterektomie je chirurgické odstranění vaječníků a dělohy kočky, zatímco kastrace je odstranění varlat kocoura. Ačkoli jsou tyto operace prováděny s méně častými komplikacemi,  tyto zákroky mohou provádět pouze veterinární lékaři s licencí.

Sterilizace i kastrace se provádí tak, že vaše kočka je v celkové anestezii, aby se minimalizovala bolest a nepohodlí/stres. Po operaci Vás bude Váš veterinář informovat o tom, jak pečovat o svou kočku, zatímco se zotavuje. Během několika dní se Vaše kočka  zotaví, rána po operaci se obvykle zhojí během dvou týdnů, při kterých si Vás veterinář zavolá či si domluvíte schůzku na kontrolu a odstranění stehů.

Proč sterilizovat/kastrovat?

Sterilizace kočky či kastrace kocoura zabrání nechtěným porodům a snižuje vliv pohlavních hormonů, což může mít pozitivní vliv na chování Vašeho domácího mazlíčka. Do svých sedmi let může nekastrovaný kocour a nesterilizovaná kočka vyprodukovat až 781.250 koťat. Tato koťata po většinou nenachází trvalý domov a končí buď v útulcích či na ulici. Několik málo šťastlivců se dožije 8 let, zbytek většinou umírá na genetické nemoci, přenosné choroby, přejetí autem či je utopeno/utraceno. Tím, že vykastrujete kočky můžete udělat dobrý skutek a zabránit tak těmto tragédiím.

Tímto zákrokem lze také často minimalizovat problémy s chováním. U kocourů se o 90% snižuje teritoriálnost v podobě značkování zapáchající moči, omezuje bitky s ostatními kocoury, eliminuje dlouhé a žalostné naříkání. U koček změna v chování není až tak znatelná jako u kocourů, nicméně se neopakují říje, jež jsou pro kočku velmi vyčerpávající. Kočky s opakovanými říjemi jsou ve stresu - volají kocoura hlasitým "pláčem", jsou v křeči - připraveny pro krytí.

Kočky mají jiný pohlavní cyklus než lidé nebo psi a jsou uzpůsobené k zabřeznutí při každé říji. Pokud ale kočka nezabřezne, tělo kočky se neumí vyrovnat s opakovanýi hormonálními výkyvy a časem se v mnoha případech projeví na zdraví - velmi často dochází ke vzniku pyometry (zánět dělohy), cystám a zhoubným nádorům. Nemusí se to projevit dokud je kočka mladá a tělo sis oslabením poradí, ale ve vyšším věku, kdy i náročné operace jsou vtším rizikem pro celý organismus. Kastrace je preventivní zákrok nejen kvůli rozmnožování, ale zejména právě kvůli hrozícím zdravotním následkům.

Změní se osobnost mé kočky?

U kocourů se většinou sníží či úplně vymizí teritoriálnost v podobě značkování, většinou dochází k omezení bitky s ostatními kocoury, eliminuje dlouhé a žalostné naříkání. U koček změna v chování není až tak znatelná jako u kocourů. Některé kočky Vám mohou připadat "línější", protože už nemají takovou potřebu se toulat a vyhledávat partnera k páření. V jedné studii bylo uvedeno, že 25% majitelů koček zjistilo, že jejich kočky se staly více "poslušné". Nicméně lovecké dovednosti, hravost, úroveň klasické aktivity, vzrušení z nových věcí a hlasový projev obvykle nemají tendenci se po zákroku nikterak měnit.

Kdybychom měli kastrovat/sterilizovat kočky?

Tato otázka je stále horkým tématem mnoha diskuzí mezi chovateli. Někteří veterináři říkají po jednom roce (což je dnes již vyvrácený názor), jiní po první říji, další po 7 měsících věku. Nyní se ale nejvíc dostává do popředí ranná kastrace ve 3 měsících. Mnoho studií již prokázalo, že obavy z toho, že kočka je na tak velký zákrok do organismu v tak útlém věku nevyspělá, jsou naprosto zbytečné. Dle studií je též prokázáno, že kastrace před jedním rokem nemá vliv na činnost močového aparátu koček. Volba je tedy zcela individuální, ideálně však do roku věku kočky, než kocouři začnou pravidelně značkovat a kočky opakovaně říjet.

Zdroj: UC DAVIS Veterinary Medicine