Než si přivedete domů nového člena rodiny, je třeba zvážit, zda se budete koťátku moci dostatečně věnovat. Koťátko je úvazek i na 20 let a přináší nejen radosti, ale i nejrůznější strasti. Budete moci věnovat svému novému společníkovi maximální péči i v dobách nemoci, úrazů a nejrůznějších životních nástrah? Máte dostatek finančních protředků, abyste mohli pro kočku zajistit výbavu, kvalitní krmení, kočkolit, hračky, škrabadla, přenosky, zdravotní péči? Nezřídka se setkávám se situacemi, kdy lidé hledají nové domovy pro své již odrostlé svěřence. Kočky, stejně jako většina ostatních zvířat, špatně snášejí změnu prostředí a změnu majitele, proto před pořízením zvířecího kamaráda pečlivě zvažte, zda budete ochotni být jeho přítelem po celý jeho život.
Před pořízením kočky byste si položit několik otázek:
Máte dost volného času, abyste se kočce mohli věnovat?
Souhlasí s pořízením kočky všichni obyvatelé domácnosti? Není někdo alergik?
Má vám kdo pohlídat kočky v případě vaší nepřítomnosti?
Máte dost finančních prostředků na pořízení kotěte, výbavy, škrabadel, toalety, mističky, hračky, pelíšky, přenosku, na kvalitní krmení, kočkolit, na zdravotní péči, očkování, odčervení? Máte našetřeno na nutné zdravotní výdaje, pokud se kočce něco stane? (Kočka si může zlomit nohu, operace stojí v řádech tisíců. Kočka může mít dlouhodobé onemocnění a vyžadovat pravidelné návštěvy lékaře, speciální krmivo, léky, vyšetření apod.)
Kotě vám poleze všude - na stůl, na kuchyňskou linku, do postele - snesete to?
Pokud se nejedná o bezrsté plemeno, bude línat a chlupy budou všude. V polévce, na oblečení, na gauči, na podlaze - nevadí? Budete muset víc uklízet- nevadí?
Občas vyndáte z pračky (hlavně černé) oblečení sice čisté, ale chlupaté - nevadí?
Kočka sem-tam i nechtěně může něco shodit=zničit - nevadí?
Váš byt bude muset vybavit zařízení nutné pro kočku, např. škrabadla, kočičí WC a pelíšky, nevadí?
Po zemi se vám bude věčně něco povalovat-myšky, papírky, kočičí hračky, chlupy, roznesené stelivo-nevadí?
Kočky se umývají a někdy si čistí žaludek zvracením. Jste ochotní to uklízet?
Do oken a případně na balkón budete muset dát sítě, aby vám váš miláček nevypadl ven. Počítáte s tím?
Se vší pravděpodobností se vám nastěhuje do postele, i když máte nevím jaké přesvědčení, že NE (takových už tady bylo!). Vaše budíčky mohou začínat v dobu pro vás naprosto neakceptovatelnou - vyrovnáte se s tím? Ráno budete velmi pravděpodobně muset dřív vstávat, protože váš miláček (a tím nemyslím životního druha) se bude dožadovat svého přídělu-potravy, mazlení, pozornosti v dobu pro vás naprosto nevhodnou. Nevadí?
Když začne dospívat, začne vyřvávat, možná i značkovat močí-zvládnete to? Budete mít to srdce dát ho (ji) vykastrovat? Nebo ho (ji) chcete do chovu-budete to snášet a ustojíte takové soužití?
MILUJETE KOČKY? VYBÍREJTE ZODPOVĚDNĚ
Pokud jste dočetli až jsem, a jste rozhodnuti si kočku pořídit, tak byste měli také vědět, jaké jsou vaši finanční možnosti a) máte málo finančních prostředků, nemůžete za kočičku utratit mnoho peněz 2) máte dostatek finančních prostředků.
Pokud jste ten první případ, pořiďte si kočičku z útulku, depozita či zachraňte zvíře z nevyhovujících podmínek! Nestojí peníze a uděláte dobrý skutek. V útulcích žije spousta zvířat, které čekají na milující pány a kteří si zaslouží pěkný domov, často hledají domov i kočičky z různých důvodů (majitelé je dále nechtějí, vyskytla se alergie, nesnesou se s ostatními zvířaty, majitelé se dostali do finančních problémů, apod.) .
Pokud máte dostatek finančních prostředků a nechcete si pořídit kočičku z útulku, depozita, či nevyhovujícího prostředí a toužíte po zvířeti speficického plemene, které vám bude dělat radost dlouhou dobu, rozhodně stojí za to investovat do kotěte peníze i čas. Peníze proto, že snaha ušetřit se může šeredně vymstít a vy nejenom že můžete zaplatit spousty peněz za drahé veterináře, ale hlavně můžete přijít o někoho, koho z celého srdce milujete. Čas proto, že je potřeba zjistit si co nejvíce informací o daném plemeni a zejména o výběru kvalitní a zodpovědné chovatelské stanice.
ADOPCE KOČKY z útulku, depozita nebo nevyhovujícího prostředí
Někteří lidé netouží po tom, mít doma kočku daného plemene a ne každý má dostatek finančních prostředků, aby si mohl dovolit kočku z kvalitní chovatelské stanice, kde chovatel hledí na welfare chovných zvířat i koťat, správnou stravu, očkování, odčervení a hlavně ZDRAVÍ.(Proč nekupovat koťata bez PP naleznete v dalším článku). Někteří lidé jsou prostě jen dobrosrdeční, a chtějí dát domov potřebným, opušteným, nechtěným, handicapovaným zvířatům. Pro ně je nejlepší volbou adopce kočky z depozita, útulků, či převzetí kočky z nevyhovujícího prostředí. Jak vybrat kotě z útulků si přečtěte zde: Jak vybrat kotě z útulku
KOTĚ Z CHOVATELSKÉ STANICE
Pokud si vyberete kotě ze správné, kvalitní a zodpovědné chovatelské stanice, dostanete kotě s průkazem původu, naočkované, odčervené, dostanete rady, jak o kotě pečovat. Někteří chovatelé dávají kotěti na cestu malou výbavičku včetně granulí, na které je zvyklé. Každý dobrý chovatel vyžaduje po novém majiteli trvalý kontakt a nabídne „trvalý chovatelský servis". Průkaz původu je zárukou toho, že dostanete čistokrevné a povahově přijatelné kotě, ale bohužel není zárukou toho, že dostanete kotě, které bude celý život zdravé. Ale je způsob, jak zvýšit pravděpodobnost, že budete mít kotě ze zdravého chovu a snížit riziko nebezpečných nemocí.
Je potřeba si nejprve zjistit co nejvíce informací o chovatelských stanicích a zejména u stanice, kterou jste si vybrali. Vždy je lepší navštívit více chovatelů, abyste měli porovnání. Chovatel by Vám měl umožnit přijet na nezávaznou návštěvu a prohlédnout si nejen koťata, ale i rodiče a celý chov a v neposlední řadě prostředí, kde koťata žijí. Je lepší vybírat menší rodinnou chovatelskou stanici, kde kočky žijí s rodinou v bytě před tzv. „množiteli", kde chovají kočky pouze pro obchod. Jak vybrat kotě z chovatelské stanice si přečtěte zde: Jak vybrat kvalitní CHS
A TEĎ TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ – TESTOVÁNÍ NEMOCÍ
Některá plemena koček trpí smrtelnými genetickými nemocemi, které mají vazbu na konkrétní plemeno. Plemena nejvíce postižena HCM (hypertofická kardiomyopatie – smrtelná srdeční vada) jsou britská kočka, mainská mývalí, norská lesní, sibiřská, kanadský sphynx, ragdoll, devon rex a german rex. HCM se ale může vyskytnout i u plemen jako je siamská kočka, birma, barmská, bengálská, perská. HCM je rozšířeno i mezi klasickými domácími kočkami. U perských a exotických koček je pro změnu četný počet PKD (polycystická choroba ledvin, která se projevuje tvorbou ledvinových cyst (dutin) vyplněných tekutinou). PKD je nevyléčitelné chronické onemocnění končící smrtí postižené kočky.
Testování na tyto choroby bohužel není povinné. Odpovědný chovatel, kterému záleží na dobrém jménu jeho chovné stanice, pokud chová plemeno nějakou genetickou nemocí ohrožené ve zvýšené míře, své chovné kočky ještě před zařazením do chovu nechává na tu chorobu testovat a testuje je dál podle potřeby. Testy by se měly podle potřeby opakovat. Bohužel dokud neexistují genetické testy na některé nemoci (HCM), musí se sonografické testy u zkušeného kardiologa opakovat každý rok.
I přes veškerou snahu a péči o zdraví chovných zvířat může některý jedinec touto chorobou onemocnět, dokud nejsou genetické testy, tak se to vyloučit nedá. Zodpovědný chovatel ale takového jedince okamžitě z chovu vyřadí a nechá ho dožít jako kastráta. O těchto nemocech by měl pak také informovat na svých webových stránkách.
CO ŘÍCI NA ZÁVĚR:
Rozhodně se vyplatí kotě s průkazem původu a to z chovné stanice, která OPAKOVANĚ testuje na nebezpečné a smrtelné choroby jako je HCM, PKD, FIV, FeLV. Chtějte po chovateli nejenom informaci o testování, ale také doklady s výsledky. Jistotu ale bohužel nebudete mít nikdy, ale snad jednou díky zodpovědným chovatelům se tyto nemoci eliminují na minimum.