Jak si vybrat kotě z útulku

Kotě z útulku

Rozhodli jste se dát domov kočičce či kocourkovi, kteří to potřebují nejvíce? Klaním se a líbám, nejlepší rozhodnutí, jaké jste mohli udělat. Ovšem mějte se na pozoru, ne všechny útulky jsou opravdu záchrannými stanicemi a několik z nich je spíš honba z a businessem, jak si vydělat nemalé peníze. Jak tedy poznáme ten správný útulek, abychom neskočili na špek podvodníkovi? Jak poznáme slušný a poctivý útulek?· Toto je Mája, a toto Kubík...

Útulek by si měl vést přesnou evidenci zvířat a je ochotný Vám ji ukázat, tzn. že ví, kolik koček za ten týden přijal, které to jsou a které naopak již našli nový domov.

· Transparentnost

Pokud útulek nemá co skrývat, je transparentní, takže má své transparentní číslo účtu (vidíte pohyby peněz), zveřejňuje faktury za veterináře, nákup steliva, krmiva atd.

· Nemocný zdravého nakazí

Dodržování karantény

· Kdo lže, ten krade...

Slušný a poctivý útulek nemá za potřebí Vám lhát, nebude Vám věšet bulíky na nos, ale vždy Vám řekne přesný zdravotní stav kočky, její povahu a další důležité aspekty adopce.

· Ať je koček milion!

Každý útulek kastruje. A zpravidla dává své kočičky do nových domovů již kastrované, aby tak zabránili dalšímu množení. Pokud majitel útulku není zastáncem raných kastrací, dává do adopční smlouvy podmínku kastrace do určitého věku a zákazu odchovu koťat.

· Všechno písemně

Při adopci dostanete smlouvu a výpis z karty zdravotního stavu kočky. Toto je podmínkou každého slušného útulku.

· Veterinář

Útulek musí mít zajištěnou péči pro svá zvířata u veterinářů.

· Anti

Že se člověk nezavděčí všem, dobře víme. Je ale důležité zbytečně nepřehlížet určitá fakta a raději si je prověřit. Pokud má útulek i antistránky s několika stovkami členů je to už vykřičník a neměli bychom to přecházet s tím, že se jen nemají rádi.

Přehled útulků ve Vašem okolí najdete zde:

 


Co byste si měli rozmyslet před výběrem?

1. Chcete kotě nebo dospělou kočku?

· Na kotě byste měli mít dostatek času, aby se necítilo osaměle a musíte počítat s tím, že určitě pár věcí zničí; bude potřeba ho vychovat

· Dospělá kočka je již klidnější, ale má své návyky, které se už těžko mění

2. Máte už nějakou kočku doma?

· Pokud doma máte starší kočku, veteránku (7 let a více), a přinesete domů malé nezbedné kotě, které si bude chtít s někým hrát, zřejmě Vám Vaše kočička moc nepoděkuje a mohou nastat problémy se seznamováním, proto vždy zohledňujte i stáří, zdravotní stav a povahu Vaší kočky.

3. Máme už nějaké zkušenosti?

· Toto je důležitý aspekt při výběru kočičky z útulku. Často se tam dostávají problémové kočky, které je třeba dostatečně socializovat, věnovat se jim.

4. Ven nebo dovnitř?

· Většina útulků poskytuje své svěřence pouze do bytu nebo mohou být venku s přístupem do bytu.

5. Který útulek?

· Zjistěte si o daném útulku co nejvíce informací, jakou má pověst, kolik mají kočiček, jak se jim daří kočičky udávat, k jakému veterináři chodí (jeho pověst), atd.

6. V jakém zdravotním stavu by měla být kočička?

· Jste ochotni kupovat speciální dietní granule, chodit pravidelně na prohlídky k veterináři?

· V případě kočky pozitivní na FIV nebo FeLV, bychom si už jinou než takto nemocnou kočku domů vzít nemohli (infekční onemocnění)

7. Máme dostatečné finance?

· Kočka není úplně nejlevnější záležitostí co se „provozu" týče. Některé dokáží projíst i 1.000 – 1.500,- měsíčně. Zvlášť koťata bývají „bezedná".

· Je to živý tvor a stát se může cokoliv, budete mít dostatek prostředků v případě onemocnění? Veterináři nebývají úplně nejlevnější.

8. Závazek na hodně dlouhou dobu

· Jaké máte rodinné zázemí? Necháte si kočičku i v případě miminka? Nemá v rodině někdo alergii?Znáte už veškeré odpovědi? Co dál?

· Útulek byste měli několikrát navštívit

Uvidíte chování kočiček – což Vám pomůže s výběrem

Uvidíte chování majitelů útulku – ptejte se čím krmí (jak kvalitní stravu dostávají kočičky)

· Již jste si vybrali kočičku

Ptejte se na věk (nebrat koťata mladší 3 měsíců – výjimka: pokud kotě nemá matku a je již na pevné stravě)
Ptejte se na zdravotní stav – prodělané nemoci, veškeré vyšetření, zda-li je kočka očkovaná, kastrovaná, měla úrazy, v jakém stavu byla přijata do útulku (toto by měl majitel útulku všechno vědět, jinak je něco špatně)
Zkontrolujte, jestli kočka vypadá zdravě

OČI – zánět, třetí víčko, vředy

UŠI – čisté bez svrabu

SRST – neměla by být mastná, bez lupů, bez lysých míst


Den D

· Doma to připravte pro příchod nového člena

Vybereme místnost, kde bude kočka první den, mělo by to být klidné místo, kde nebudou mít přístup ostatní kočky v domácnosti
Do místnosti dejte záchod se stelivem – připravte stejné stelivo, na které je již kočka zvyklá z útulku – snažte se o co nejmenší stres ze změn; připravte misku s granulemi – opět stejné na které je zvyklá z útulku, a misku pro mokrou stravu (je-li kočka zvyklá – opět se domluvíme s útulkem)
Nezapomeňte na to, aby byla místnost teplá, vyhřátá (nikoli sklep, půda...), můžete tam dát i nějakou deku, pelíšek, hračky...

· Nezapomeneme si s sebou vzít přepravku (pro případ nehody – špatné snášení cesty autem atd. – můžeme dát na dno savou plínu), jestliže máme delší cestu i záchod a vodu s miskou (popř. injekční stříkačku – pro zavodnění)

· Navštívíme s kočkou veterináře, necháme udělat krevní testy, vstupní prohlídku

· Po příjezdu domů v ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nepouštíme kočku ihned k ostatním kočkám (pokud je máme), kočky se musí seznamovat postupně, aby nedošlo ke zbytečným rvačkám a stresu (který nová kočka už tak zažívá ze změny prostředí)

· Vliv stresu

Kočka nemusí jíst ani pít, proto ji musíte sledovat, jestli se dostatečně zavodňuje, dehydratace může být velice nebezpečná. Pokud více než 2 dny nejí, je to problém a musíte ho řešit návštěvou veterináře a kontaktovat útulek pro případ pomoci.